Zbiornik hydroforowy jest podstawowym elementem domowej instalacji wodnej. Jego zadanie polega na utrzymywaniu odpowiednio wysokiego ciśnienia wody użytkowej. Choć budowa tego urządzenia nie jest przesadnie skomplikowana, nie oznacza to wcale, że wybór właściwego modelu jest prosty. Czym się zatem kierować podczas zakupów? Sprawdźmy!
Pojemność zbiornika hydroforowego
Pierwsze i najważniejsze kryterium wyboru to najczęściej pojemność. Zakłada się, że zbiorniki hydroforowe przeznaczone do użytkowania w celach bytowych powinny mieścić przynajmniej 30 litrów wody na jednego użytkownika. W związku z tym, niewielkie gospodarstwa domowe będą zadowolone z urządzenia o pojemności 80–100 litrów. Taka ilość bez problemu zaspokoi wszelkie potrzeby, łącznie z zaopatrzeniem w wodę sprzętów AGD. Jeśli jednak liczba mieszkańców przekracza dwie osoby, albo w przypadku dużych instalacji wodociągowych, niezbędne może się okazać zastosowanie większego zbiornika.
W budynku zamieszkałym przez 3-5 osób niezbędne minimum to już zbiornik o pojemności przynajmniej 150 litrów, jednak prawdziwy komfort zapewnią zbiorniki hydroforowe o pojemności 200-300 litrów. Hydrofory o dużej pojemności są takżę doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie często zdarzają się przerwy w dostawach prądu.
Technologia i materiały wykonania
Zaraz po pojemności, należy zwrócić uwagę na technologię wykonania zbiornika. Dwa najbardziej popularne zbiorniki hydroforowe to urządzenia membranowe (przeponowe) oraz zbiorniki ocynkowane.
W pierwszym typie zbiornika woda jest gromadzona w gumowym worku, a co za tym idzie nie ma bezpośredniego kontaktu ze ściankami urządzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, ryzyko korozji zbiornika jest mocno ograniczone. Zbiorniki hydroforowe membranowe należy montować w miejscach, które nie są narażone na zmiany temperatury, takich jak piwnice czy hydrofornie. Jeśli będą zainstalowane na zewnątrz, trzeba koniecznie zadbać o to, aby zabezpieczyć je przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia membrany pod wpływem zmian temperatury. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto się również zorientować w kwestii ceny i dostępności przepony do wybranego zbiornika hydroforowego. Zbiorniki hydroforowe z przeponą są zazwyczaj łatwe w instalacji, a obsługa całej instalacji ogranicza się tylko do corocznej kontroli ciśnienia.