Gdzie znajdują zastosowanie wózki transportowe?

0
255
Gdzie znajdują zastosowanie wózki transportowe?

Wózki transportowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w branży przemysłowej. Paleciaki są niezbędnym elementem wyposażenia każdego magazynu, zakładu produkcyjnego czy marketu. Są bardzo zwrotne, dzięki czemu pozwalają łatwo manewrować nawet na niewielkiej przestrzeni, podczas transportu między regałami czy przejeżdżając przez wąskie korytarze. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, produkowane są ze stali nierdzewnej oraz dodatkowo zabezpieczone materiałem antykorozyjnym, co skutecznie zabezpiecza wózek przed uszkodzeniami czy zarysowaniem.

Jakie są rodzaje wózków transportowych?

Producenci oferują różne wózki transportowe. Poszczególne modele różnią się między sobą konstrukcją i rozmiarami. Każdy paleciak jest funkcjonalny, dzięki czemu doskonale sprawdza się w pracy wewnątrz magazynów, zakładów produkcyjnych, marketów i innych miejsc.

Wózek do palet wyposażony został w specjalny mechanizm podnoszenia oparty na łańcuchu galla. Za pomocą tego podnośnika można podnieść do góry koła, które znajdują się na końcu wideł i bez większego wysiłku przetransportować paletę w dowolne miejsce.

Innym rodzajem paleciaków są konstrukcje platformowe. W tym przypadku należy ustawić paletę na ramie wózka i dopiero na niej ustawić obciążenie. Te typy wózków transportowych doskonale sprawdzają się do pracy w zakładach produkcyjnych z lekkim towarem oraz w obiektach zajmujących się obsługą sprzedaży detalicznej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka transportowego?

Wybór dobrego wózka transportowego nigdy nie może być przypadkowy, ponieważ ten sprzęt będzie miał bardzo duży wpływ na sprawność wykonywania prac magazynowych, czyli załadunku i rozładunku różnego rodzaju towarów najczęściej na paletach. Dlatego też przed zakupem odpowiedniego modelu należy dokładnie określić swoje potrzeby i na tej podstawie wybrać konkretny typ paleciaka.

Bardzo ważne jest to, aby podczas wyboru odpowiedniego wózka paletowego ustalić maksymalne dopuszczalne obciążenie, które musi być dopasowane do najczęściej przełożony towarów na magazynie. Przy lekkich materiałach doskonałym rozwiązaniem są ręczne wózki paletowe, ponieważ są wyższe i pozwalają wygodnie pracować ręcznie.

Natomiast przy transporcie ciężkich palet, skrzyń czy pojemników zdecydowanie lepsze będą podnośniki paletowe. Modele te umożliwiają przewożenie ładunków do kilku ton, zazwyczaj około 2500 kilogramów.

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie wózka transportowego jest materiał, którego zostały wykonane koła. Ogumienie z tworzywa poliuretanowego jest twarde i doskonale sprawdza się na gładkich i różnych powierzchniach magazynowych. Natomiast paleciaki na gumowych kołach są idealnym rozwiązaniem do nierównych podłoży z płyt betonowych, a nawet dróg częściowo żwirowych, gdyż zapewniają najlepszą amortyzację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here