Integracja sensoryczna z pomocą w codzienności dziecka

0
355

Każdy rodzic pragnie, by ich dziecko rozwijało się zdrowo, szczęśliwie i osiągało sukcesy w różnych dziedzinach życia. Jednym z kluczowych czynników, który wpływa na pomyślny rozwój dziecka, jest zdolność do skutecznej integracji sensorycznej. Kiedy zatem pojawiają się problemy ze zdolnościami manualnymi, ubieraniem się, wybiórczością pokarmową, czy choćby trudnością w nauce pisania, czytania, rysowania, to może być zaburzona integracja sensoryczna. Warto to sprawdzić u specjalistów.

Czym jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna to proces, w którym mózg przetwarza i łączy informacje pochodzące z różnych zmysłów, takich jak dotyk, wzrok, słuch, równowaga i propriocepcja (zdolność do określania położenia i ruchu ciała). Warto zrozumieć, dlaczego integracja sensoryczna jest istotna i jak może pomóc dziecku w codziennym życiu.

Stanowi ona podstawę dla prawidłowego rozwoju umiejętności poznawczych, emocjonalnych i społecznych dziecka. Jeśli proces ten jest zakłócony lub nieprawidłowy, może prowadzić do różnych problemów. Oprócz tych wskazanych wcześniej, można również wskazać zaburzenia zachowania, problemy z radzeniem sobie ze stresem i trudnościami w nawiązywaniu relacji społecznych.

Nadmierne reakcje na bodźce

Sprawdź także:  Wypożyczenie stroju karnawałowego dla dziecka. Zalety rozwiązania

Dzieci, które mają trudności z integracją sensoryczną, mogą doświadczać nadmiernych reakcji na bodźce sensoryczne, takie jak nadwrażliwość na dotyk, dźwięk, światło lub nadmierny apetyt na intensywne bodźce sensoryczne. Mogą być także mniej zręczne w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak ubieranie się czy jedzenie. Integracja sensoryczna pomaga dzieciom przetwarzać bodźce z otoczenia w sposób skuteczny, co pozwala im lepiej funkcjonować w świecie.

Dzisiaj nad wszystkim jesteśmy w stanie pracować. Kiedyś np. dziecko, które kręciło nosem na to, co znajdzie na talerzu, było nazywane “niejadkiem”. Obecnie na podstawie diagnozy integracji sensorycznej możemy stwierdzić dokładniejszą przyczynę takiej postawy i wskazać czy jest to efekt zaburzeń sensorycznych. A jeśli tak, to w terapii możemy pomóc dziecku – mówi Anna Marzec, dyplomowana terapeutka integracji sensorycznej z wrocławskiego gabinetu SImotus. – Przy czym pamiętajmy, że awersja do jedzenia to może być tylko jeden z symptomów większych zaburzeń, wpływających na ogólne funkcjonowanie takiego dziecka. Odpowiednio dobrana terapia ułatwi mu codzienne funkcjonowanie w domu, przedszkolu lub szkole – podkreśla.   

Sprawdź także:  Poradnik bezpiecznego internetu dla dzieci

Korzyści Integracji Sensorycznej

Tych korzyści płynących z integracji sensorycznej jest znacznie więcej. Wyobraźmy sobie malucha, który notorycznie się przewraca, potyka o meble, często robiąc sobie po prostu krzywdę. Integracja sensoryczna pomaga w rozwijaniu umiejętności motorycznych, zarówno tych grubo- jak i drobnoruchowych. Dzięki właściwej integracji sensorycznej dziecko może kontrolować ruchy ciała, co jest istotne dla nauki chodzenia, biegania, pisania i wielu innych czynności.

Ułatwia ona również naukę. Ma istotny wpływ na zdolność dziecka do koncentracji i przyswajania wiedzy. Dzięki poprawionej zdolności do przetwarzania bodźców sensorycznych dziecko może skupić się na nauce i radzić sobie lepiej w szkole. 

To z kolei wiąże się z następną korzyścią. Mianowicie chodzi o lepsze radzenie sobie ze stresem. Poprawa integracji sensorycznej nie tylko eliminuje sytuacje stresogenne jak te związane z nauką w szkole, ale pomaga dzieciom ogólnie radzić sobie ze stresem i emocjami. Dzieci, które potrafią skutecznie przetwarzać bodźce sensoryczne, są bardziej odporne.

Integracja sensoryczna poprawia też zdolności społeczne dziecka. Dzieci, które dobrze radzą sobie z bodźcami sensorycznymi, są często bardziej skłonne do nawiązywania relacji z innymi dziećmi i współpracy w grupie.

Sprawdź także:  Worki na WF - jak dobrać odpowiedni model?

Terapia Integracji Sensorycznej

Jeśli rodzic zauważa, że jego pociecha ma trudności w przetwarzaniu bodźców sensorycznych lub wykazuje objawy nieprawidłowej integracji sensorycznej, istnieją metody terapeutyczne, które mogą pomóc. Terapia integracji sensorycznej to skomplikowany proces, który jest prowadzony przez specjalistów, najlepiej dyplomowanych terapeutów SI (Integracji Sensorycznej).

Terapeuci SI pracują nad dostosowaniem ćwiczeń i zabaw do indywidualnych potrzeb każdego dziecka. Poprzez specjalnie zaprojektowane ćwiczenia, dzieci uczą się lepiej przetwarzać bodźce sensoryczne i rozwijają umiejętności, które pomagają im w codziennym życiu. Terapia będzie skuteczna o ile jest ona oparta na diagnozie SI. – Tak jak lekarze nie dobierają metody leczenia pacjentów, bez stwierdzenia co im dolega, tak i terapueta SI nie powinien przeprowadzać terapii, gdy tak naprawdę nie wie z czym się mierzy. Odpowiednia diagnoza wpływa na końcową efektywność oraz czas terapii – zaznacza Anna Marzec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here