Probiotyki to żywe bakterie i drożdże, które są dobre dla Ciebie, a zwłaszcza dla Twojego układu pokarmowego. Zwykle myśli się o nich jako o zarazkach wywołujących choroby, które są szkodliwe, ale w tym przypadku to nieprawda. Ciało każdego z nas jest pełne bakterii, zarówno dobrych, jak i złych. Probiotyki są często nazywane dobrymi, bądź też inaczej, pomocnymi bakteriami, ponieważ pomagają utrzymać zdrowe jelita. W artykule odpowiemy na pytanie czy warto decydować się na włączenie do obecnego leczenia koncentratów napoju probiotycznych.
Probiotyki można znaleźć na przykład w suplementach i niektórych produktach spożywczych, takich jak jogurt, jednak w zdecydowanie mniejszym stężeniu niż w przypadku koncentratu. Specjaliści często sugerują włączenie produktów takich jak koncentrat napoju probiotycznego w celu uzupełnienia leczenia antybiotykami.
Rodzaje probiotyków, które dostępne są na rynku
Wiele rodzajów bakterii zalicza się do probiotyków. Wszystkie gwarantują różne korzyści, ale większość pochodzi z dwóch grup. Przed zdecydowaniem się na suplementację koncentratami warto, byś zapytał swojego lekarza o to, co może ci najlepiej pomóc w danej sytuacji. Do najpopularniejszych rodzajów probiotyków możemy zaliczyć Lactobacillus, który jest najczęstszym probiotykiem. Możesz znaleźć go w jogurcie i innych sfermentowanych produktach spożywczych. Różne szczepy mogą pomóc w przypadłościach takich jak biegunka i mogą pomóc osobom, które mają problem z trawieniem laktozy, cukru zawartego w mleku. Kolejnym rodzajem jest bifidobakteria, którą można znaleźć w niektórych produktach mlecznych. Ten probiotyk może pomóc złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego.
Dlaczego probiotyki są tak ważne?
Probiotyki pomagają między innymi przesyłać pokarm przez jelita, wpływając na nerwy kontrolujące ruch jelit. Naukowcy wciąż próbują ustalić, które z nich są najlepsze w przypadku niektórych problemów zdrowotnych. Niektóre typowe schorzenia, które leczą, to między innymi zapalenie jelit, zespół jelita drażliwego czy biegunka spowodowana przez wirusy. Istnieją również badania, które pokazują, że są one przydatne w przypadku problemów w innych częściach ciała. Wysokiej jakości koncentrat napoju probiotycznego może pomagać przy chorobach skóry, a także poprawiać zdrowie dróg moczowych.
Pamiętaj, aby zapytać swojego lekarza, czy przyjmowanie probiotyków jest dla Ciebie dobrym pomysłem. Ogólnie rzecz biorąc, uważa się, że żywność probiotyczna i suplementy są bezpieczne dla większości ludzi, chociaż niektóre osoby z problemami układu odpornościowego lub innymi poważnymi schorzeniami nie powinny ich przyjmować. W niektórych przypadkach łagodne skutki uboczne mogą obejmować rozstrój żołądka, biegunkę, gazy i wzdęcia przez pierwsze kilka dni po rozpoczęciu przyjmowania probiotyków. Niektóre z nich mogą również wywoływać reakcje alergiczne. Konsultacja z lekarzem jeszcze przed rozpoczęciem suplementacji probiotykami powinna pomóc.