Najważniejsze zastosowania drutu florystycznego

0
1459
Najważniejsze zastosowania drutu florystycznego

Drut florystyczny, zgodnie z nazwą, stosowany jest przede wszystkim w układaniu kwiatów ciętych, liści i roślin żywych oraz sztucznych. Bardzo przydaje się też w ręcznym wytwarzaniu sztucznych kwiatów z bibuły czy tkanin. Jednak nie są to jedyne możliwe zastosowania drutu florystycznego. W artykule omawiamy popularne techniki drutowania kwiatów, a także możliwości wytwarzania prostych ozdób z użyciem drutu florystycznego.

Drut florystyczny jest niezbędny przy wykonaniu bukietów, wianków, kompozycji kwiatowych w koszykach czy flower boxów. Stworzenie tego typu dekoracji wymaga opanowania technik drutowania kwiatów.

Jak drutować kwiaty?

Naturalne kwiaty cięte zachwycają swoją formą i kolorami, jednak nie są zbyt trwałe. Misternie skomponowane wiązanki szybko stracą swój urok, jeżeli nie zabezpieczymy odpowiednio roślin. Jaki cel ma drutowanie kwiatów, wyjaśnia doradca klienta obsługujący sklep dla plastyków Loveart, w którym można zaopatrzyć się w różnej grubości druty florystyczne: – Rośliny w wiązance są najczęściej pozbawione dostępu do wody, a w efekcie łodygi więdną i nie są w stanie utrzymać ciężaru ciężkich kwiatów. Aby temu zapobiec, należy zastosować wzmocnienia z drutu florystycznego. Przygotowane w ten sposób rośliny znacznie dłużej zachowują estetyczny wygląd. Drut pozwala też na ułożenie kwiatów dokładnie w taki sposób, w jaki sobie to zaplanowaliśmy: wystarczy odpowiednie wygięcie drutowanej łodygi czy zastępującego ją drutu florystycznego. Oczywiście poza funkcją czysto użytkową drut florystyczny posiada też niewątpliwe walory estetyczne: wykonane z niego spiralki czy plecionki mogą wzbogacać kompozycje florystyczne.

Wszystkie techniki drutowania kwiatów można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. W pierwszym przypadku drut przebiega na zewnątrz łodygi. Najpierw należy przebić drutem podstawę kwiatu, a następnie końcówki skręcić i owinąć nimi spiralnie łodygę. To, jakiej grubości drut florystyczny zastosujemy, powinno zależeć od ciężaru kwiatów i twardości łodyg. Drutowane łodygi możemy ukryć pod wstążką, którą owijamy spiralnie na zakładkę. Możliwe jest też zastosowanie sznurka lub rafii. 

Jeżeli mamy do czynienia z miękką i pustą w środku łodygą, to możemy zastosować drutowanie wewnętrzne, czyli poprowadzenie drutu florystycznego wewnątrz łodygi. W tym celu należy drutem przebić kwiat (od góry), zagiąć mały haczyk na końcu i przepchnąć drut tak głęboko w łodydze, aby zakrzywiona końcówka ukryła się w płatkach. W ten sposób możemy zadrutować np. gerbery. Następnie łodygę można dodatkowo wzmocnić spiralką z cieńszego drutu florystycznego. Tak przygotowane kwiaty składamy w wiązankę. Całości pięknie dopełni np. wstążka satynowa owinięta na łodygach na zakładkę. Możemy też najpierw zastosować zieloną taśmę florystyczną, a następnie wykończyć wstążką, np. do połowy długości łodyg. 

Można też zastąpić odciętą łodygę drutem florystycznym. W tym celu dwoma kawałkami cieńszego drutu przebijamy pod kątem prostym podstawę kwiatu, a następnie cztery końcówki skręcamy z odpowiednio przyciętym kawałkiem grubego drutu florystycznego. Całość owijamy taśmą florystyczną lub wstążką w odpowiednim kolorze, dobranym do projektu wiązanki. Tak przygotowane kwiaty możemy dowolnie formować: są równie plastyczne, jak ich całkowicie sztuczne odpowiedniki.

Należy pamiętać, aby przed drutowaniem starannie nawodnić kwiaty. W ten sposób znacznie przedłużymy ich trwałość. Po wykonaniu wiązanki, o ile nie odcięliśmy łodyg, możemy włożyć wiązankę do wody.

Szynowanie i rusztowania wiązanek z drutu florystycznego

Spiralne okręcanie drutu florystycznego wokół łodygi kwiatów i drutowanie wewnętrzne nie wyczerpują możliwości stabilizowania żywych roślin. Jedną z popularnych technik jest też szynowanie kwiatów: 1, 2 lub więcej drutów łączymy z łodygą i owijamy wstążką lub taśmą florystyczną. Metoda ta przypomina opatrywanie złamanej kończyny.

Grubszy drut florystyczny doskonale nadaje się do tworzenia rusztowań do większych wiązanek. Najprostszą tego typu konstrukcję, czyli koszyczek z drutu florystycznego, możemy przygotować w ciągu kilku minut. Na początek tworzymy dwa koła z drutu o różnych średnicach. Następnym krokiem jest przycięcie czterech kawałków drutu: długość jest zależna od tego, jak wysoką wiązanki potrzebujemy. Końcówki drutów zakręcamy w czterech miejscach mniejszego okręgu, w równych odległościach od siebie, a potem każdy drut prowadzimy do dużego koła i zakręcamy na nim dwa lub trzy razy. Końcówki drutów łączymy i skręcamy razem tak, aby powstał rodzaj stożka. Powstaje rusztowanie, na którym możemy umieścić żywe kwiaty, ozdoby z rafii, mchu, tiulu czy wstążki.

Sztuczne kwiaty i ozdoby z drutu

Opisane sposoby wykorzystania drutu florystycznego możemy też zastosować do układania kwiatów suchych i sztucznych – do wytwarzania wiązanek, ale także kompozycji na gąbkach florystycznych. Drut florystyczny jest niezbędny do wytwarzania sztucznych kwiatów z bibuły, z tiulu, satynowych wstążek i innych materiałów tekstylnych. Bardzo przydaje się też przy wyplataniu wianków: z grubszego drutu można stworzyć estetyczną bazę wianka, a cieńszego użyć do mocowania kwiatów i roślin na kole. 

Drut florystyczny jest też świetnym materiałem do wykonywania drobnych ozdób, które mogą dopełnić kompozycję kwiatową. Już z drutu można stworzyć bardzo estetyczne owady: osy, ważki czy motyle. Jeżeli przygotowujemy kompozycje kwiatowe na święta, to szybko stworzymy z drutu gwiazdki, choinki czy gniazda do ułożenia pisanek.

Drut florystyczny jest też dobrym materiałem do stawiania pierwszych kroków w technice wire wrapping. Wykonana z drutu florystycznego biżuteria pozwala bez większych nakładów finansowych doskonalić technikę, którą wykorzystamy potem do pracy w srebrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here