Ból zatok może skutecznie obniżyć komfort codziennego życia. Nie należy jednak zbyt pochopnie sięgać po medykamenty. Uciążliwe objawy warto spróbować zwalczyć naturalnymi metodami, które w zdecydowanej większości przypadków są nieinwazyjne dla organizmu. Pozytywne opinie pacjentów zachęcają do przetestowania ich skuteczności. Należy podkreślić, że w przypadku zaawansowanego stadium choroby nie zastąpią one leczenia farmakologicznego. Domowe sposoby są polecane w przypadku dolegliwości o niskim nasileniu.
Jak rozpoznać zapalenie zatok?
Rozwijające się zapalenie zatok można rozpoznać już na wczesnym etapie. Jest to idealny moment na to, aby przeciwdziałać chorobie. Trzeba mieć świadomość, że zaawansowany stan wymaga o wiele silniejszych środków leczniczych. Do charakterystycznych symptomów można zaliczyć nieżyt nosa oraz ból głowy nasilający się przy pochylaniu. Zdarza się, że pacjent boryka się także z zawrotami głowy. O postępującym stanie zapalnym świadczy również gorączka, jednak nie występuje ona w absolutnie każdym przypadku.
Jeśli ból obejmuje nasadę nosa, to choroba zaatakowała zatoki sitowe. Ucisk na szczyt głowy, uszy oraz szczęki świadczy o zapaleniu zatok szczękowych. Ból na powierzchni czoła (może promieniować do oczodołów) jest powszechnym objawem zapalenia zatok czołowych.
Omawiana choroba może być wywołana przez wirusy, grzyby, bakterie. Dość rzadko jest ona następstwem reakcji alergicznej organizmu. Domowe sposoby leczenia polegają przede wszystkim na łagodzeniu objawów, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Należy skupić się na redukcji dolegliwości bólowych, a także oczyszczaniu zatok oraz udrażnianiu nosa.
Jak leczyć zatoki domowymi sposobami?
Istnieje wiele sposobów na udrożnienie zatok oraz zmniejszenie stanu zapalnego. Nie należy jednak rezygnować z wizyty u lekarza, który podejmie decyzję o przebiegu leczenia farmakologicznego. Jak już wspomniano, ostry stan zapalny jest sporym obciążeniem dla organizmu, a jego zwalczenie nie należy do łatwych zadań.
Inhalacje
Udrażnianie zatok za pomocą inhalacji doskonale sprawdza się nie tylko w przypadku osób dorosłych, ale również dzieci. Warto pamiętać, że najlepsze efekty kuracji można zaobserwować w przypadku systematycznie przeprowadzanych zabiegów. Co stosować do inhalacji na zatoki? Doskonałą opcją jest m.in. sól kuchenna, olejki eteryczne (eukaliptusowy, sosnowy, lawendowy i inne), mięta, rumianek. Nie każdy posiada w domu specjalną aparaturę. Wystarczy przygotować miskę z gorącą wodą, do której należy dodać niewielką ilość substancji o działaniu prozdrowotnym (np. kilka kropel olejku). Inhalacje na zatoki można wykonać również przy użyciu kitu pszczelego, czyli propolisu.
Podczas zabiegu wystarczy pochylić się nad naczyniem, a głowę przykryć kocem. Wdychanie oparów przez kilka minut powinno przynieść upragnioną ulgę. Istotne, aby zachować ostrożność, ponieważ łatwo tutaj o oparzenie. Ten sposób nie sprawdzi się w przypadku dzieci. Rodzice muszą zainwestować w profesjonalne urządzenie do inhalacji, które dostępne jest w niemal każdej aptece.
Okłady na zatoki
Zatkane zatoki mogą wywoływać ból i miejscowy ucisk. Właśnie dlatego warto jest wspomóc się naturalnymi okładami. Godna polecenia jest sól jodowo-bromowa, groch, gorczyca. Do samodzielnego stworzenia kompresu należy użyć np. płócienną tkaninę. Istotne, aby przygotowany okład był mocno rozgrzany. Nie należy jednak przesadzać, ponieważ w innym przypadku może dojść do oparzenia skóry. Wystarczy przyłożyć kompres do bolącego miejsca i pozostawić go na kilkanaście minut.
Napary ziołowe
Optymalne nawodnienie jest absolutną podstawą do tego, aby zwalczyć zapalenie zatok. Świetną propozycją wydają się być napary ziołowe, które stanowią źródło związków dobroczynnie oddziałujących na organizm. Gorące napary i herbatki ziołowe mogą stanowić wsparcie również podczas leczenia konwencjonalnego. Na specjalną uwagę zasługują znakomite właściwości imbiru, kardamonu czy goździków. To zioła, które wspomagają efektywne udrażnianie zatok i nosa. Ponadto, zwalczają bakterie oraz wspierają eliminację ognisk zapalnych. Chorzy chętnie sięgają także po wywary na bazie tymianku, szałwii, rumianku czy lipy. Substancje antyseptyczne czy przeciwbólowe sprawiają, że już po pierwszej filiżance można poczuć się lepiej.
Płukanie zatok
Płukanie ułatwia udrożnienie zatok, jednak zabieg ten należy wykonywać delikatnie. W aptekach dostępne są specjalne zestawy, a także popularne gruszki. Roztwór soli fizjologicznej powinien zostać wstrzyknięty do jamy nosowej pod dużym ciśnieniem. Istnieje także możliwość zastosowania wody morskiej czy destylowanej. Irygacji nie należy wykonywać w przypadku m.in. zablokowanej przegrody nosowej, zapalenia ucha, alergii na składnik roztworu. W takiej sytuacji warto sięgnąć po krople i spraye do nosa, które bazują na składnikach pochodzenia naturalnego. Propolis na zatoki wspomaga oczyszczanie zatok, a jednocześnie jest bezpieczny dla śluzówki nosa.