Dobór pompy ciepła to skomplikowany proces, który wymaga szczegółowej analizy wielu kwestii. O czym warto pomyśleć, zanim się do tego zabierzesz? Wyjaśniamy, jak krok po kroku, wybrać pompę ciepła. Poznaj najważniejsze kwestie i znajdź urządzenie, które spełni Twoje oczekiwania.
Od czego zacząć wybór pompy ciepła?
Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie grzewcze, które wykorzystuje energię zgromadzoną w otoczeniu do ogrzewania, chłodzenia i dostarczania ciepłej wody użytkowej. Zalety wynikające z instalacji pompy ciepła to nie tylko zminimalizowanie wpływu na środowisko, ale też uniezależnienie się od dostępności surowców oraz bezobsługowa praca. Ogromne znaczenie ma oczywiście również wysoka efektywność energetyczna, która w dużym stopniu zależy od tego, czy urządzenie jest odpowiednio dobrane. Jak zyskać pewność, że tak się stanie? Wykonaj poniższe kroki, aby znaleźć pompę ciepła, która idealnie sprosta Twoim oczekiwaniom.
Jedną z najważniejszych spraw jest ustalenie zapotrzebowania na ciepło. Jak to zrobić? Niezbędne jest określenie takich informacji jak m.in.:
-
strefa klimatyczna,
-
powierzchnia okien,
-
powierzchnia ścian zewnętrznych, stropów oraz sufitów,
-
rodzaj stosowanej wentylacji.
Wszystkie powyższe dane pomagają w obliczeniu strat ciepła. Warto przy tym pamiętać, że dostępne w Internecie kalkulatory pozwolą jedynie na uzyskanie uogólnionych informacji. Aby uzyskać precyzyjne dane, należy skorzystać z pomocy fachowców.
Pompa ciepła nie tylko ogrzewa budynek, ale i dostarcza ciepłą wodę użytkową. Dlatego podczas doboru odpowiedniego urządzenia ważne jest, aby znać zapotrzebowanie na CWU. Tutaj znaczenie ma przede wszystkim liczba domowników oraz sposób korzystania z ciepłej wody (wanna lub prysznic, liczba punktów poboru itp.).
Wydajność pompy ciepła maleje razem ze spadkiem temperatury powietrza zewnętrznego. W tym samym momencie wzrasta jednak zapotrzebowanie budynku na ciepło. Dlatego podczas określania mocy pompy ciepła trzeba znać punkt biwalentny. Co to takiego? Jest to graniczna temperatura, do której pompa ciepła jest w stanie samodzielnie pokryć zapotrzebowanie na ciepło (jeśli spadnie, wymagane jest dodatkowe źródło ciepła, zazwyczaj grzałka). Co ważne, punkt biwalentny zależy on m.in. od strefy klimatycznej oraz związanymi z tym wahaniami temperatur. Warto przy tym pamiętać, że za duża moc pompy ciepła również będzie generować wyższe koszty. Dlatego obliczenia powinny być jak najbardziej precyzyjne oraz odzwierciedlać rzeczywistość.
Pompy ciepła mogą czerpać energię z różnych źródeł: z gruntu, powietrza lub wody. Najczęściej można się spotkać z pompami solanka-woda (wykorzystują energię z gruntu) lub powietrze-woda (pobierają energię z powietrza). Jakie ma znaczenie to, którą wybierzesz? Rodzaj pompy przekłada się nie tylko na wydajność systemu grzewczego, ale także sposób montażu oraz koszt inwestycji. Pompy solanka-woda są zwykle zalecane w przypadku nowo powstających budynków – niezbędne jest wykonanie zaawansowanych prac ziemnych, co jest prostsze na działce, która nie jest jeszcze zagospodarowana. Urządzenia powietrze-woda będą zaś idealnym wyborem podczas modernizacji systemu – montaż jest zdecydowanie łatwiejszy.
Przed wyborem określonego modelu pompy zdecyduj, jakie chcesz przeznaczyć na nią środki. Warto również zorientować się, z których programów dofinansowujących możesz skorzystać, aby obniżyć koszt inwestycji. Może być to np. Czyste Powietrze.
Producent pompy ciepła ma większe znaczenie, niż można byłoby się spodziewać. To od niego zależy m.in. zaawansowanie technologiczne oraz niezawodność urządzenia. Dlatego warto zaufać sprawdzonym i znanym producentom o międzynarodowej renomie. Przykład? Stiebel Eltron, czyli niemiecka marka, która produkuje pompy ciepła od ponad 45 lat.
Wydajna i nowoczesna pompa ciepła? Zaufaj ekspertom
Wiesz już, jakie kroki wykonać, aby wybrać idealną pompę ciepła? Pora na najważniejszy punkt: znalezienie fachowców, którzy doradzą, jaka pompa ciepła będzie w Twoim przypadku najlepsza. Możesz zgłosić się w tym celu do Stiebel Eltron: firma oferuje nie tylko nowoczesne pompy solanka-woda i powietrze-woda, ale także doradztwo, fachową instalację i serwis.