Domek ogrodowy to bez wątpienia wspaniałe miejsce na odpoczynek w cieplejszych miesiącach. Wtedy możesz w pełni cieszyć się naturą, zrelaksować się, a nawet popracować w swoim ogrodzie. Ale co z zimniejszą porą roku? Czy zimą można korzystać z domku ogrodowego? To pytanie pojawia się dość często. Wielu osobom domek ogrodowy kojarzy się z prymitywną drewnianą konstrukcją i z tego powodu wielu z nich uważa, że w pomieszczeniach ogrodowych będzie zbyt zimno, aby można było korzystać z nich zimą.
Jednak, w rzeczywistości domek ogrodowy jest wystarczająco ciepły, aby można było korzystać z jego zalet przez cały rok. Współczesne domki ogrodowe nie mają w sobie ani zimna, ani wilgoci. Drewno już samo w sobie jest dobrym izolatorem i tak naprawdę wystarczy odpowiednie podejście i podjęcie pewnych kroków, aby domek ogrodowy zamienił się w domek całoroczny.
Komfort przez cały rok – jak?
Nie jest tajemnicą, że nie każdy domek ogrodowy jest przystosowany do stawiania czoła surowym zimowym temperaturom. Gdy do jego budowy są używane tanie materiały, trudno jest utrzymać ciepło w pomieszczeniu nawet z izolacją. Domki ogrodowe budowane tylko na cieplejsze miesiące okazują się nie być dobrą inwestycją. Jednak prawda jest taka, że mogą być one tak wykonane, aby wytrzymywały zimowe temperatury. Z tego powodu, domki ogrodowe mogą być wygodne przez cały rok – mogą być nawet tak wygodne jak Twój dom mieszkalny. Oczywiście, pod warunkiem, że zastosowane są materiały budowlane najwyższej jakości. Mowa tu o tych samych materiałach, które są stosowane przy budowie nowoczesnych domków drewnianych. Użycie takich materiałów zapewnia ciepłe, suche i komfortowe środowisko w pomieszczeniu ogrodowym. Warto również pamiętać, że przestrzeń tego rodzaju wymaga izolacji, aby zimą w pomieszczeniu było ciepło. Co więcej, istnieją również inne sposoby na ogrzanie domku ogrodowego, aby utrzymać komfort i móc korzystać z jego zalet w najzimniejszych temperaturach.
Jak utrzymać ciepło w domku ogrodowym?
Prawda jest taka, że domek ogrodowy wymaga podjęcia pewnych kroków, aby można było korzystać z jego dobrodziejstw przez cały rok. Niektóre z tych kroków powinny być przemyślane już na wczesnym etapie budowy takiej konstrukcji – na przykład, izolacja budynku. Jednak najważniejsze jest to, aby pamiętać, że są różne sposoby na efektywne ogrzanie domku ogrodowego tak, aby móc z niego korzystać nawet przy bardzo niskich zimowych temperaturach. Oto sprawdzone sposoby jak utrzymać ciepło w pomieszczeniu ogrodowym przez cały rok:
Dobra izolacja
Możesz się zdziwić, ale dobrze zaprojektowany współczesny domek ogrodowy drewniany, przy którego budowie zostały wykorzystane nowoczesne techniki budowlane, oferuje tyle samo komfortu, co pokój we własnym domku z drewna. W niektórych przypadkach, zwłaszcza w porównaniu ze starszymi nieruchomościami, pomieszczenie ogrodowe ma wyższy poziom izolacji niż niektóre budynki mieszkalne. Jednak nie należy bagatelizować odpowiedniego ocieplenia takiej konstrukcji. Domek ogrodowy musi być zbudowany z zastosowaniem najwyższej jakości izolacji. Konieczne jest zapewnienie, aby ściany, dach i podłogi budynku ogrodowego wykorzystywały warstwy izolacji, aby stworzyć ciepłą przestrzeń. Przy użyciu obecnej technologii, ściany domku ogrodowego wykonuje się z drewna konstrukcyjnego. Takie ściany są następnie pokrywane paroizolacją, która umożliwia oddychanie budynku i zapobiega przedostawaniu się wilgoci. Ponadto, w konstrukcjach drewnianych często stosuje się najwyższej jakości materiał izolacyjny jakim jest pianka poliuretanowa lub styropian. Natomiast, podłoga jest postawiona nieco powyżej poziomu gruntu, dzięki czemu żadne drewno nie pozostaje w kontakcie z glebą. Taki zabieg jest wykonywany w celu stworzenia szczeliny powietrznej pod spodem, aby zapobiec rozwojowi wilgoci. Jeśli chodzi o okna i drzwi w domku ogrodowym, to niezbędne jest zastosowanie szkła z podwójnymi szybami, aby zwiększyć wydajność cieplną przestrzeni. Tak przygotowany domek ogrodowy sprawi, że będzie można z niego korzystać nawet zimą.
Urządzenia do ogrzewania
Jeśli chcesz korzystać ze swojego domku ogrodowego w okresie zimowym to musisz pamiętać, aby go odpowiednio ogrzać. Oprócz kompleksowej izolacji, należy również wziąć pod uwagę urządzenia do ogrzewania pomieszczeń. Każde pomieszczenie ogrodowe, które chcesz użytkować zimą, powinno być w pełni wyposażone w kompleksowy pakiet elektryczny, który obejmuje grzejnik konwektorowy o mocy 2 kW. Oprócz ogrzewania elektrycznego, wielu właścicieli domków ogrodowych montuje w swoich budynkach piece wielopaliwowe. Jest to bardzo prosty proces, a ponieważ pomieszczenia ogrodowe są tak dobrze izolowane, potrzebują tylko małego pieca, aby ogrzać je nawet w najzimniejsze dni. Dostępne mogą być również inne opcje, takie jak ogrzewanie podłogowe i grzejniki ścienne. Ponadto, warto jest wiedzieć, że w pomieszczeniu ogrodowym można zastosować różne rodzaje ogrzewania, w tym:
-
Grzejnik wolnostojący
-
Piec opalany drewnem
-
Grzejnik halogenowy
-
Elektryczne termowentylatory
-
Ogrzewanie gazowe w butlach
-
Grzejniki olejowe
W połączeniu z najwyższej jakości materiałami izolacyjnymi, metody te sprawią, że Twój domek ogrodowy będzie przyjemny i ciepły w miesiącach zimowych. Warto dodać, że te metody ogrzewania wykorzystują również zainstalowany termostat. Oznacza to, że masz pełną kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu ogrodowym. To sprawia, że ogrzewanie domku ogrodowego jest łatwe i ekonomiczne.
Domek ogrodowy zimą? – TAK!
Teraz już wiesz, że to prawda – z domków ogrodowych można wygodnie korzystać przez cały rok, niezależnie od tego, do jakich temperatur spadnie rtęć w termometrze. To jeden z powodów, dla których w ciągu ostatnich kilku lat można było zaobserwować tak szybki wzrost popularności domków ogrodowych. Niezależnie od tego, czy szukasz szytego na miarę domowego biura, sypialni dla gości, prywatnej siłowni czy zwyczajnie przestrzeni do odpoczynku i relaksu – domek ogrodowy to elastyczny wybór, z którego będziesz mógł korzystać przez cały rok, nawet mroźną zimą. Prawda jest taka, że wiele uwagi poświęca się szczegółom, aby w Twoim domku ogrodowym było sucho, ciepło i wygodnie. Składa się na to nie tylko ogólna i wysokiej jakości izolacja budynku, ale również jego ogrzewanie przy pomocy specjalistycznych urządzeń. Jednak, chyba możesz się zgodzić, że warto? Nie ma nic przyjemniejszego niż przebywanie w ogrodzie w zimowych miesiącach, gdy na ziemi leży śnieg, a szyby domku ogrodowego są pokryte szronem. Jeśli odpowiednio ogrzejesz swój domek ogrodowy to dostaniesz miejsce w pierwszym rzędzie na każdy taki spektakl – a wewnątrz będzie przyjemnie ciepło i sucho.
Podsumowując, domki ogrodowe mogą być miłym, przytulnym i ciepłym miejscem do wykorzystania w miesiącach zimowych. Najpierw jednak, należy upewnić się, że domek ogrodowy posiada odpowiednią izolację, okna i drzwi z podwójnymi szybami oraz dodatkowe ogrzewanie, Skontaktuj się ze swoim wykonawcą, aby wybrać to rozwiązanie, które ogrzeje Twoje pomieszczenie ogrodowe w budżecie, na który Cię stać.