Jak rozwijać kreatywność u dzieci?

0
538
Jak rozwijać kreatywność u dzieci?

Każdy człowiek rodzi się z potencjałem twórczym, który wraz z biegiem lat powinien być stymulowany. Bez wątpienia każdemu rodzicowi zależy na prawidłowym rozwoju swojej pociechy, a co za tym idzie, zdobywaniu przez niego niezbędnych umiejętności. Dlatego też jedną z istotnych kwestii w życiu dziecka jest kreatywność, która stanowi nieodłączny element funkcjonowania każdego człowieka. Jaka rolę odgrywa dziecięca kreatywność i jak ją wspierać? Podpowiadamy.

Dlaczego kreatywność dzieci jest istotna?

Kreatywność to niejako połączenie takich elementów jak wiedza, doświadczenie oraz wyobraźnia, które wspólnie umożliwiają wymyślanie nowych i niekonwencjonalnych rozwiązań. Nie bez przyczyny kreatywność jest istotna w życiu każdego człowieka, ponieważ w znacznej mierze wpływa na to, jak ludzie postrzegają otaczający ich świat, a także, w jaki sposób radzą sobie z trudnymi sytuacjami.

– Kreatywne dziecko przede wszystkim ma zdolność do postrzegania rzeczywistości z różnych punktów widzenia. Dzięki temu jest w stanie poszukiwać ciekawe i alternatywne wyjaśnienia nie tylko problemów, ale również potrafi we właściwy sposób dążyć do zaspokojenia własnych potrzeb. Co więcej, kreatywny maluch nie ma trudności w rozumieniu i wyrażaniu swoich emocji, co sprawia, że staje się otwarty zarówno na świat, jak i na współpracę z innymi ludźmi. – wyjaśnia przedstawiciel Agencji Artystycznej dla dzieci Atrybut.

Warsztaty rozwijające dziecięca kreatywność

Większość rodziców z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że najskuteczniejszą metodą nauki jest nauka przez zabawę. Taką formę przyswajania wiedzy, a tym samym rozwijania kreatywności wspierają warsztaty eksperymentalne, które w ciekawy sposób pozwalają odkrywać procesy zachodzące w chemii, fizyce, biologii oraz geografii. Warsztaty prowadzone są przez eksperymentatorów oraz naukowców, co dodatkowo zachęca dzieci do aktywnego uczestnictwa. 
Poprzez udział w fascynujących warsztatach maluchy są o wiele bardziej zaangażowane i skupione na pokazach, a co za tym idzie, łatwiej oraz szybciej rozumieją otaczający je świat i stają się otwarte na nowe doświadczenia.

Warto wspomnieć o tym, że podczas warsztatów eksperymentalnych dzieci zachęcane są do aktywnego uczestnictwa, m.in. do wykonywania prostych eksperymentów. Dzięki własnej pracy mają możliwość przeprowadzenie obserwacji na temat tego, jak zachodzi konkretny proces, a także zapoznania się z tym, jak funkcjonuje rzeczywistość, co sprawia, że wiedza zdobyta podczas warsztatów, z pewnością zostanie w ich pamięci na o wiele dłużej.

Jak teatr wpływa na wspieranie kreatywności dzieci?

Dzieci w każdym wieku uwielbiają oglądać różnego rodzaju przedstawienia, które pozwalają im przenieść się w inny świat i w znacznym stopniu wpływają na rozwój ich wyobraźni. Dlatego też, aby rozwijać kreatywność dzieci, warto wprowadzić do życia malucha element kultury i zapewnić mu obcowanie ze sztuką w formie teatru. Teatr dla dzieci przede wszystkim stymuluje ich wrażliwość wzrokową, dotykową oraz słuchową, a co więcej stwarza wiele możliwości do pobudzania kreatywnego myślenia.

Dziecko oglądając spektakl, może utożsamiać się z bohaterami, a co za tym idzie, z ich emocjami oraz przeżyciami. Dzięki temu maluch uczy się zarówno zauważać i rozumieć potrzeby innych ludzi, jak i zaczyna lepiej rozumieć własne stany emocjonalne. Podczas przedstawień dzieci zachęcane są do prostych zadań aktorskich, dzięki czemu mogą mieć wpływ na to, jak potoczy się dalsza scena. Taka atrakcja zainspiruje je do wymyślania nowych i ciekawych rozwiązań konkretnego zdarzenia i pokaże, że w rzeczywistym świecie istnieje wiele alternatywnych dróg i sposobów rozwiązywania problemów.

Teatr dla dzieci to również dobry sposób na zapoznanie dziecka z różnymi postawami życiowymi, zwłaszcza z właściwymi wzorcami postępowania. Poprzez uczestnictwo w przedstawieniu, dziecko rozwija swoją wiedzę o ludziach oraz zjawiskach, a co więcej spektakle dla najmłodszych mogą oswoić malucha z trudnymi sytuacjami, jakie mogą wydarzyć się w jego życiu w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here