Dbałość o kręgosłup – badania, prawidłowa diagnostyka, rehabilitacja

0
468
Dbałość o kręgosłup - badania, prawidłowa diagnostyka, rehabilitacja

Szybki tryb życia, zaniedbanie pewnych dobrych nawyków, stres czy zła dieta mogą negatywnie wpływać na zdrowie każdego człowieka. Na takim zachowaniu cierpi całe ciało, a w szczególności nasz kręgosłup. Problemy z tym elementem kostnym mogą powodować bardzo nieprzyjemny ból, jak również ograniczać ruchomość i wykonywanie poszczególnych czynności. Z jakimi schorzeniami dotyczącymi kręgosłupa pacjenci borykają się najczęściej? Jakie badania pozwolą określić problem i wspomogą rehabilitację? Jaka jest cena rezonansu magnetycznego kręgosłupa i od czego zależy?

Oznaki związane ze schorzeniami w obrębie kręgosłupa  – najczęstsze dysfunkcje

Kręgosłup to podstawowy element kostny ciała każdego człowieka. Dzięki niemu rdzeń kręgowy oraz nerwy posiadają swoistą ochroną, a nasze ciało może utrzymać się w pozycji pionowej. Ponadto amortyzuje wstrząsy podczas chodzenia czy poruszania się, jest miejscem zaczepu dla innych kości, mięśni oraz ścięgien. Dlatego tak ważne jest dbanie i stała kontrola kręgosłupa – w tym rozpoznawanie niepokojących oznak oraz wykonywanie zalecanych badań.

Najczęściej spotykane dolegliwości ze strony kręgosłupa to:

 • złamania,
 • kręgozmyk,
 • dyskopatia,
 • wady postawy ciała,
 • Zespół Bertolottiego
 • zwyrodnienia,
 • osteoporoza i wiele innych.

Jak zatem rozpoznać jednostkę chorobową? Jakie badania wykonywać? Czym jest rezonans magnetyczny kręgosłupa – cena i wskazania do jego wykonania.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa cena

Badania kręgosłupa pozwolą dokładnie określić czego dotyczy ból lub dana dysfunkcja. Najczęściej okazuje się, że problem jest pochodną deformacji kostnych lub uszkodzeń mięśni czy więzadeł. Po dokładnym określeniu reakcji bólowej oraz przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu można dobrać odpowiednie badanie, które pozwoli ustalić diagnozę.

Jednym z powszechnych działań diagnostycznych jest wykonanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa. Cena takiego badania zależna jest od kilku czynników, a sama diagnostyka najczęściej wykonywana na polecenie lekarza specjalisty. Dzięki niemu możliwe jest określenie stanu zdrowia i funkcjonalności zarówno tkanek miękkich, jak i kostnych właśnie tego obszaru.
Tego rodzaju działania można wykonać pozyskując odpowiednie skierowanie NFZ lub prywatnie. Wykonując rezonans magnetyczny kręgosłupa cena obejmuje przede wszystkim:

 • przygotowanie pacjenta,
 • podanie tzw. kontrastu – jeśli jest to potrzebne,
 • wykonanie badania docelowego,
 • opis wyniku badań w formie papierowej lub elektronicznej – z dodatkowymi zdjęciami.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – co warto wiedzieć?

Badanie to daje bardzo dokładne wyniki. Jest najbardziej szczegółowym działaniem, które pozwoli zdiagnozować problem lub chorobę. Wykonując rezonans magnetyczny kręgosłupa cena może być uzależniona od badanej części szkieletu, ilości kontrolowanych odcinków, konieczności podania kontrastu czy indywidualnych preferencji ośrodka diagnozującego. Pacjenci prywatni muszą liczyć się z kosztem nawet do 1000 zł za jeden odcinek kręgosłupa.

MRI kręgosłupa posiada wiele zalet. Badanie to przede wszystkim jest bezpieczne dla człowieka. Nie wykorzystuje szkodliwych promieni rentgenowskich. Zalecane jest kobietom w ciąży podczas, gdy inne metody mogą zaszkodzić dziecku. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here