Czym się różnią narty zjazdowe od biegowych?

0
826
Czym się różnią narty zjazdowe od biegowych?

Większość narciarzy ma zapewne preferowany przez siebie styl jazdy, którzy wymaga odpowiedniego wyposażenia. Ale co jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportami zimowymi i musisz zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt? Wśród wielu modeli, do wyboru masz między innymi narty zjazdowe i biegowe. Przeczytaj tekst i dowiedz się, czym różnią się one od siebie.

Narty zjazdowe i biegowe – różnice

To, że narty zjazdowe i biegowe nie są takie same można zauważyć gołym okiem. Różnią się one przede wszystkim długością i szerokością. Narty zjazdowe są powinny być nieco krótsze od wysokości użytkownika (wyjątkiem są niektóre modele dla dzieci), podczas gdy sprzęt biegowy sięga nawet dwóch metrów. Charakterystyczne są dla nich też ostre krawędzie, które są bardzo przydatne podczas jazdy na stoku. Różnice można zauważyć również w wiązaniach. W przypadku nart zjazdowych bardzo ważne jest, aby buty były do nich dobrze przymocowane – dopiero w momencie upadku powinny się one wypiąć. Z kolei w przypadku biegówek stopa może się poruszać w górę i w dół z dosyć dużą swobodą.

Typy nart zjazdowych i biegowych

Poza tym, że narty zjazdowe i biegowe różnią się między sobą, to występują one również w wielu typach zależnych od sposobu jazdy i poziomu umiejętności. Najbardziej uniwersalne z nart zjazdowych są modele należące do grupy All around – tłumaczy pracownik firmy Narty Kraków. Poza tym można się jeszcze spotkać ze sprzętem typu freestyle (przeznaczonym do akrobacji oraz skoków), slalom (krótkie narty, którymi łatwo się skręca) czy allmountain (do jazdy nawet poza wyznaczonymi trasami). Rodzajów jest więcej i warto się z nimi zapoznać, tak aby dobrze dopasować sprzęt do swojej ulubionej techniki. Jeśli chodzi z kolei o narty biegowe, można wśród nich wyróżnić między innymi takie typy jak rekreacyjne, sportowe i wyczynowe.

Które narty wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, które narty – zjazdowe czy biegowe – są lepsze. Wszystko zależy od upodobań danej osoby i od tego, czy woli ona spokojniejsze czy bardziej ryzykowne rozrywki. W obu przypadkach można wybrać również narty służące do rekreacyjnej jazdy, jak i do bardziej wyczynowej. Niezależnie od wyboru, aby móc cieszyć się jazdą na nartach, trzeba zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt. Warto robić zakupy w profesjonalnych sklepach, których pracownicy mogą doradzić odnośnie zakupu nart i innych akcesoriów. Pamiętaj o tym, aby poza nartami zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, takie jak buty, kijki czy rękawice, tak aby jazda była przyjemna, a przede wszystkim bezpieczna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here