Rozmaryn należy do ziół wiecznie zielonych. Jest ceniony za niezwykły aromat liści. Stosuje się go bardzo często jako przyprawę kuchenną, gdyż potrafi podkreślić smak każdej potrawy, zarówno słodkiej, jak i kwaśnej. Można go stosować jako dodatek do ryb, kaczek, kurczaków, a nawet potraw z jajek. Czasami niewielką ilość rozmarynu dodaje się do budyniów, cukierków, mrożonych deserów, a nawet alkoholu.
Nieodzowny element każdej kuchni
Każda gałązka rozmarynu posiada charakterystyczny silny aromat. Jest on słodszy od mięty i lekko sosnowy. Ponadto można w nim odnaleźć nutkę imbiru. Jako przyprawa do mięs sprawdzi się w wypadku cielęciny, wieprzowiny i wołowiny. Niektórzy używają tej przyprawy do wzbogacenia smaku dziczyzny. Jeśli dodamy rozmarynu do szpinaku, grzybów, pomidorów, soczewicy, jajek czy sera, ich smak znacznie się poprawi. Ponadto dodany do liści laurowych, tymianku i szczypiorku wyraźnie dopełni smak tych przypraw. Wszelkie łagodne zupy z bakłażanów lub ziemniaków albo też sosy i marynaty zyskają o wiele korzystniejszy charakter, gdy dodamy do nich gałązkę rozmarynu. Czasami wykorzystuje się twarde elementy tej rośliny jako patyczki do szaszłyków.
Rozmaryn – na zdrowie
Jak należy przechowywać rozmaryn? Okazuje się, że zamrożony nabiera bardziej intensywnego zapachu, niż świeży. Dawniej był używany jako konserwant. Dzisiejsza nauka to potwierdza. Badania wykazały ponad wszelką wątpliwość, że gałązka rozmarynu ma właściwości konserwujące. Co ważne zioła te są mocniejsze i bezpieczniejsze niż te substancje, których używa się obecnie do konserwacji produktów spożywczych. Warto pamiętać, że rozmaryn ma właściwości lecznicze. Pomaga zwalczać różne dolegliwości. Między innymi zapobiega zatruciom pokarmowym. Rozmaryn ma swoje zastosowanie również jako olejek. W tej postaci odznacza się działaniem pobudzającym i antyseptycznym. Poza tym poprawia krążenie krwi oraz pamięć.
Skąd wywodzi się rozmaryn?
Gałązka rozmarynu to przyprawa, która rośnie na terenie basenu Morza Śródziemnego. Można ją spotkać w takich krajach jak Algieria i Maroko, gdzie rośnie w formie dzikiej. Natomiast największymi producentami tej przyprawy jest Hiszpania, Grecja, Meksyk, Francja i Włochy. Rozmaryn uprawia się również w Polsce i to od wielu lat. Głównie pozyskuje się z niego przyprawę, ale hoduje się również jako roślinę ozdobną. W swoim naturalnym środowisku gałązki rozmarynu tworzą gęste krzewy. Osiągają one 2, a nawet 3 metry wysokości. W naszym kraju roślina ta rośnie wolno. Ze względu na to, że nie jest odporna na mróz, trzeba w okresie zimowym przenosić ją do jasnego i cieplejszego pomieszczenia.