Jak alkoholik manipuluje bliskimi?

0
493
Jak alkoholik manipuluje bliskimi?

Alkohol niszczy nie tylko życie osoby uzależnionej, ale też jej bliskich. Alkoholik może dopuszczać się agresji, manipulacji i kłamstw. Członkowie rodziny mają oczywiście prawo czuć się zranieni i rozżaleni, ale jest to jeden z objawów uzależnienia.

Szansą na zmianę jest terapia uzależnień w Warszawie. Osoba uzależniona od alkoholu wciąż wmawia sobie, że nie ma żadnego problemu i w każdej chwili może przestać pić. Trudno pogodzić się ze świadomością, że alkohol niszczy wszystkie sfery naszego życia i konieczne jest leczenie w ośrodku. Alkoholik woli więc oszukiwać innych i samego siebie, dlatego dopuszcza się kłamstw i manipulacji.

Rodzina często dostrzega problem alkoholika znacznie szybciej, niż on sam. Pojawiają się więc trudne rozmowy na temat nadużywania alkoholu. Osoba uzależniona może być rozdrażniona, a nawet agresywna. Alkoholik za wszelką cenę będzie starał się przekonać bliskich, że wcale nie pije za dużo, spożywa alkohol, tylko kiedy jest okazja. Osoba uzależniona będzie podawać różne, nawet najbardziej absurdalne wymówki. Niestety, zdarza się, że rodzina tak długo słucha kłamstw alkoholika, że zaczyna w nie wierzyć. Bliscy czasem zastanawiają się, czy nie są przewrażliwieni lub zbyt wymagający.

Z czasem nadużywania alkoholu już nie da się ukryć. Nie oznacza to jednak oczywiście, że alkoholik przyzna, że ma problem i potrzebuje pomocy. Większość uzależnionych zaczyna wtedy grać na emocjach bliskich. Alkoholik może często opowiadać o swoich problemach np. bezrobociu czy chorobach, aby wzbudzić współczucie. Jest to też sposób na wyciąganie pieniędzy od dzieci czy małżonka. Osoba uzależniona może też obiecywać, że rozpocznie leczenie. W ten sposób, stara się uspokoić bliskich. Alkoholik wciąż odkłada jednak zgłoszenie się na detoks, a obiecując odtrucie, zyskuje więcej czasu na picie.

Dlaczego warto udać się na terapię alkoholową?

Szantaż emocjonalny odbija się negatywnie na samopoczuciu i zdrowiu psychicznym rodziny osoby uzależnionej. Dochodzi do rozwoju współuzależnienia, które również trzeba leczyć. Nie oznacza to jednak, że alkoholik już nigdy nie będzie zdolny do tworzenia zdrowych więzi. Rozwiązaniem jest leczenie uzależnień w Warszawie. Alkoholik pracuje tam nad sobą pod okiem terapeutów. Zajęcia indywidualne i grupowe mają na celu całkowitą zmianę sposobu myślenia. Osoba uzależniona zaczyna rozumieć, dlaczego wpadła w alkoholizm i na nowo uczy się tworzenia więzi międzyludzkich.

Alkoholizm odbija się na całej rodzinie. Chociaż zachowania alkoholika wynikają z choroby, bliscy mają prawo czuć się zranieni czy ograniczyć kontakt z osobą uzależnioną. Warto jednak pamiętać, że z alkoholizmu można wyjść i na nowo nauczyć się życia w trzeźwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here