Jak zachęcić dziecko do korzystania ze sztućców?

0
714
Jak zachęcić dziecko do korzystania ze sztućców?

Nauka samodzielnego jedzenia to kolejny kamień milowy w rozwoju dziecka, zaraz po opanowaniu siadania bez podparcia czy łapaniu przedmiotów rękami. Dlatego tak ważne jest, aby wspomagać dziecko w ćwiczeniu posługiwania się sztućcami. Istnieje kilka metod, dzięki którym brzdąc może lepiej przyswoić tę umiejętność, co znacznie ułatwi codzienność zarówno dziecku, jak i rodzicowi. Sprawdź, jak zachęcić dziecko do korzystania ze sztućców.

Kiedy należy zacząć uczyć dziecko korzystania ze sztućców?

Według rekomendacji WHO, dzieci powinny być karmione wyłącznie piersią przez jedynie pierwsze 6 miesięcy życia. Po tym okresie należy zacząć wprowadzać produkty w formie papek lub niewielkich kawałków, które dziecko bez problemu będzie mogło pogryźć i połknąć. Wprowadzanie sztućców można zacząć po ukończeniu 8 miesiąca życia dziecka, ponieważ wtedy u dzieci zaczyna pojawiać się tzw. chwyt szczypcowy i pęsetkowy. Odpowiadają one za umiejętne trzymanie przedmiotów w rączce i wykonywanie nimi prostych czynności.

Dzięki temu dzieci karmione metodą BLW mogą samodzielnie próbować położonych przed nimi produktów oraz szybciej zacząć korzystać ze sztućców, jeśli tylko pojawią się one w ich zasięgu. Wprowadzenie sztućców już na początku rozwijania się umiejętności samodzielnego jedzenia znacznie ułatwi malcowi korzystanie z łyżek, widelców, a nawet noży w przyszłości.

W jaki sposób zacząć wprowadzanie sztućców?

Każde dziecko, oprócz wpisywania się w powszechnie ustalone ramy dla każdego wieku, ma również swoje własne tempo i metody rozwijania poszczególnych umiejętności. Dlatego najważniejsza jest dokładna obserwacja ruchów dziecka, które mogą wskazywać na gotowość do posługiwania się sztućcami.

Niektóre dzieci mogą zechcieć używać sztućców podczas wspólnych posiłków, gdy zauważą je u towarzyszących im dorosłych. Chęć naśladowania starszych od siebie osób może ułatwić i przyspieszyć cały proces wprowadzania łyżek i widelców. Dość uniwersalnym sposobem na oswojenie dziecka ze sztućcami jest położenie ich przy talerzyku dziecka, tak aby umożliwić mu samodzielne podjęcie wyzwania i spróbowanie nowej umiejętności. Należy wtedy pozwolić dziecku samemu dojść do prawidłowego sposobu trzymania sztućców i odkrycie ich przeznaczenia.

Popędzanie dziecka lub ciągłe poprawianie jego metod trzymania łyżeczki lub widelca może zniechęcić malca, który dopiero zaznajamia się z tym sposobem spożywania posiłków. Nieintuicyjny i nieprawidłowy chwyt lub znaczne trudności ze stabilnym utrzymaniem sztućców, mogą jednak wynikać ze źle dobranego zestawu.

Dlatego warto wybierać sztućce dla dzieci, które zostały wykonane w sposób umożliwiający łatwe złapanie ich w rączki, takie jak te oferowane przez sklep Porcelana 24. Metalowe sztućce z atrakcyjnym dla dzieci designem, będą też świetnym rozwiązaniem dla dzieci, które uparcie odmawiają korzystania z plastikowej zastawy dla dzieci i chcą móc w pełni naśladować dorosłych. W ten sposób dzieci będą chętniej używać sztućców przyjaznych dla oka i dopasowanych do ich rączek sztućców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here