Jakie komponenty są niezbędne do wyrobu kulek proteinowych?

0
540
Jakie komponenty są niezbędne do wyrobu kulek proteinowych?

Łowienie na kulki proteinowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród amatorów wędkarstwa. Czym przywołana przynęta zawdzięcza swoją popularność? Przede wszystkim dużej skuteczności. Została stworzona z myślą o zwabianiu karpi, ale w praktyce wykorzystuje się ją również do zanęcania innego gatunku ryb, takich jak amury. Współcześnie wytwarzane produkty występują w różnych wariantach. Sprawdź, jaki jest ich skład.

Jakie kulki proteinowe na karpia wybrać?

W ofercie sklepów z wyposażeniem wędkarskim można znaleźć co najmniej kilkanaście odmian przynęty. Kulki proteinowe na karpia składają się przede wszystkim z białek wyekstrahowanych z kurzych jajek i mleka. Większość dostępnych na rynku mieszanek bazowych zawiera również  zmielone ziarna roślin strączkowych, sezamu bądź słonecznika, a także rozdrobniony ptasi pokarm. – Bardzo ważna jest również obecność w suchym miksie barwników proszkowych oraz środków aromatyzujących. Intensywne kolory oraz zapachy przyciągają ryby, dzięki czemu znacznie łatwiej je złowić – wyjaśnia przedstawiciel sklepu karpiowego  RK Baits.

Kulki proteinowe można podzielić na tonące i pływające. Pierwszy z wymienionych wyrobów jest chętnie wyłapywany przez karpie przeczesujące dno zbiorników. Powstaje na bazie tak zwanych ciężkich składników gotowanych we wrzącej wodzie lub na parze, które pod wpływem wysokiej temperatury pęcznieją i nabierają objętości (na przykład zmielonych orzechów bądź całych ziaren). Tego typu przynęta doskonale sprawdza się przy łowieniu na włos.

Z kolei kulki proteinowe pływające są stosunkowo lekkie i wytwarzane w procesie wyprażania. Często są używane w połączeniu z wariantami tonącymi, co dodatkowo poprawia ich wyporność. Pojedyncze egzemplarze bywają stosowane przy wędkowaniu na zbiornikach z mocno zarośniętym lub zamulonym dnem, gdzie wykorzystanie tradycyjnej zanęty jest znacznie utrudnione, a niekiedy wręcz niemożliwe.

Jak zrobić kulki proteinowe na karpia?

Gotowe kulki proteinowe to jedna z opcji. Istnieje też inne rozwiązanie – samodzielne zrobienie przynęty w domowym zaciszu. Przepis jest prosty. Wystarczy wymieszać poszczególne komponenty i barwniki w odpowiednich proporcjach, nadać im pożądaną formę, a następnie poddać tak przygotowane wyroby obróbce termicznej. Należy przy tym pamiętać o wykorzystywaniu starannie wyselekcjonowanych składników najwyższej jakości pochodzących ze sprawdzonego źródła, a także dodaniu barwników i aromatów. Można je zakupić w sklepach z wyposażeniem wędkarskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here