Nauka czytania sylabami – na czym polega ta metoda?

0
573
Nauka czytania sylabami – na czym polega ta metoda?

Nauka czytania jest jedną z podstawowych umiejętności, jakie na wczesnym etapie swojego rozwoju intelektualnego powinien posiąść każdy człowiek. Nabywa się jej jeszcze w wieku dziecięcym, zazwyczaj w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Naukę czytania można opanować zarówno w tradycyjny sposób, jak też wspomóc swoje dziecko którąś z popularnych obecnie metod. Jedną z nich jest nauka czytania sylabami. Na czym ona polega i czy warto z niej skorzystać?

Nauka czytania sylabami – podstawowe założenia

W dzisiejszych czasach funkcjonuje wiele metod nauki czytania. Do ich grona zalicza się tzw. metoda sylabowa, która pozwala szybciej, sprawniej i lepiej opanować tę nową umiejętność. Skuteczność nauki czytania sylabami w dużej mierze opiera się na eliminacji głoskowania, czyli czytania po jednej literce. Zamiast tego dziecko uczy się czytać opierając się na sylabach, co znacząco przyspiesza oraz usprawnia cały proces. Czytanie sylabami jest bardziej naturalne niż czytanie głoskowe, co pozytywnie wpływa na efekty i postępy nauki.

Nauka czytania sylabami nie jest wynalazkiem naszych czasów – powstała już bowiem w latach 50-tych XX w. i w kolejnych dziesięcioleciach była jedną z najczęściej wybieranych metod. Warto wspomnieć, że metoda sylabowa stanowi jeden z filarów tzw. metody krakowskiej, stworzonej przez prof. Jagodę Cieszyńską. Nauka czytania sylabami świetnie sprawdzi się zarówno dla dzieci, które dopiero zaczynają uczyć się czytać, jak i w przypadku tych maluchów, które napotykają na trudności w tym zakresie lub cierpią na różne zaburzenia rozwojowe, w tym autyzm i dysleksję. Bardzo często już sama zmiana metody nauki sprawia bowiem, że dziecko zaczyna robić znaczące postępy.

Dlaczego warto uczyć dziecko czytania sylabami?

Nauka czytania sylabami pozwala nie tylko szybciej opanować umiejętność czytania treści pisanych, ale także skutecznie stymuluje rozwój dziecka. Jej założenia opierają się bowiem na popartych naukowymi badaniami założeniach neuropsychologicznych i neurofizjologicznych oraz odmienności funkcjonalnej obu półkul mózgowych. Metoda ta świetnie sprawdza się nie tylko przy pracy z dziećmi w wieku szkolnym, lecz także z młodszymi maluchami – dzięki niej dzieci mogą wcześniej niż ich rówieśnicy opanować tę umiejętność.

Nauka czytania sylabami jest dla dziecka bardziej naturalna, gdyż w dużej mierze przypomina naukę mówienia. Wymaga jednak znajomości poszczególnych etapów oraz wdrażania kolejnych umiejętności we właściwej kolejności. Bardzo przydatne w tej metodzie są więc poradniki i pomoce naukowe – np. kartoniki z literami i sylabami. Można wykonać je samodzielnie lub kupić już gotowe. W sprzedaży dostępne są także specjalne książeczki oparte o tę metodę nauki czytania, z których również warto skorzystać.

Ma to o tyle duże znaczenie, że dziecko zdecydowanie chętniej będzie angażowało się w pracę, jeśli pomoce naukowe będą dla niego ciekawe i atrakcyjne wizualnie. Rozpoczynając naukę czytania, warto także uzbroić się w cierpliwość i pamiętać, że każde dziecko uczy się we własnym tempie. Nauka czytania sylabami powinna być do niego dostosowana oraz przebiegać bez zbędnej presji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here