Cztery zasady, jak zdrowo jeść

0
370
Cztery zasady, jak zdrowo jeść

Aby jeść zdrowo, nie wystarczy wybierać jak najwięcej warzyw i owoców. Owszem, jest to stosunkowo ważne, niemniej jednak, jak się okazuje, a co dla wielu okaże się zaskoczeniem – ilość spożywanych owoców też nie powinna być zbyt wysoka. To warzywa stanowią podstawę zdrowej diety.

Ponadto , po pierwsze, owoc owocowi nierówny, po drugie istnieją osoby z alergiami, a po trzecie nawet regularne ich spożywanie to dopiero połowa sukcesu. Co należy robić, by rzeczywiście odżywiać się zdrowo, a tym samym zachować odpowiednią sylwetkę i pomóc sobie w budowie masy mięśniowej? Oto kilka zasad, o których nigdy nie wolno zapomnieć. 

Zdrowe odżywianie to odżywianie regularne

Dlaczego regularność odżywiania jest taka ważna? Ponieważ odpowiednie rozplanowanie spożywania posiłków pozwala dostarczać organizmowi odpowiednich składników przez cały dzień, bez jakiejkolwiek przerwy. To zaś pozwoli Ci nie tylko zaspokoić potrzeby żywieniowe, ale także poprawi Twoje samopoczucie i koncentrację, a także korzystnie wpłynie na utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Pamiętaj, że powinieneś spożywać od trzech do pięciu posiłków dziennie – i, aby Twoje odżywianie mogło zostać uznane za naprawdę zdrowe, żadnego z nich nie powinieneś pominąć. To właśnie dlatego, jeśli kiedykolwiek skorzystasz z cateringu dietetycznego w Warszawie (czy innym mieście), otrzymasz w ramach jednej paczki kompletny i kompleksowy zestaw posiłków na cały dzień. 

Wybieraj produkty niskoprzetworzone

W ramach diety decyduj się tylko i wyłącznie na żywność nisko przetworzoną, ekologiczną i zgodną z naturą. Także owoce i warzywa, jakie spożywasz, powinny pochodzić z dobrych, zaufanych źródeł. Ograniczyć powinieneś (a najlepiej całkowicie zrezygnować) z produktów takich, jak dania gotowe, fast foody, oraz jedzenie  o dużej zawartości chemicznych konserwantów, czy dodatków. 

Pamiętaj, że nieprawidłowa dieta prędzej czy później odbije się na Twoim stanie zdrowia. Szczególnie narażone na rozwój poważnych chorób są żołądek, jelita, wątroba, czy nerki, do których należy przecież zadanie odfiltrowania wszelkich niebezpiecznych substancji z pożywienia.

Mniej węglowodanów, więcej tłuszczów

Ostatnie lata przyniosły w dietetyce wiele zaskakujących odkryć. Podczas, gdy węglowodany przez wiele lat promowane były jako podstawa zdrowej diety, a wszelakie tłuszcze były wręcz odradzane – dziś wiemy już, że nie było to prawidłowe podejście. Jak się bowiem okazuje, to nadmierne przygotowanie węglowodanów, a nie tłuszczów, może prowadzić do powstawania otyłości.

Co więcej, zdrowe tłuszcze zaczynają być coraz bardziej cenione pod względem tak właściwości zdrowotnych, jak i dietetycznych. Korzystając z cateringu dietetycznego w Warszawie szybko przekonasz się na przykład, jak wiele korzyści daje dieta ketogeniczna, zakładająca niemal całkowite odrzucenie węglowodanów na rzecz dobrych tłuszczy wysokiej jakości.

Ogranicz cukry

Spożywany w dużych ilościach cukier ma naprawdę negatywny wpływ na ludzki organizm. Nie dość bowiem, że ogranicza on, czy wręcz uniemożliwia, optymalne chudnięcie, jego regularne spożywanie może prowadzić do szeregu groźnych chorób, takich jak – rzecz jasna – cukrzyca. Oprócz cukru w formie sypanej, zrezygnuj także z produktów, które zawierają syrop glukozowo-fruktozowy, maltodekstrynę, czy cukier brzozowy. 

Czym zaś warto zastąpić cukier? Niesamowicie popularnymi w ostatnich latach produktami są ksylitol, stewia oraz erytrytol. Ta ostatnia opcja może być najlepszym wyborem dla początkujących, jako, że jej profil smakowy jest wręcz identyczny z tym, który posiada domowy cukier.  

Podsumowanie

Jest wiele rzeczy, które należy mieć na uwadze, jeśli zależy nam na zdrowym i korzystnym odżywianiu na co dzień, a nie tylko od święta. Oprócz wymienionych powyżej punktów dodać można także staranne dobieranie spożywanego nabiału, czy wyeliminowanie z diety napojów gazowanych. Jest to jednak gra warta świeczki – pamiętajmy, że zdrowa dieta oznacza też zdrowe i długie życie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here