Smartwatch – inteligentny zegarek dla każdego

0
1205
Smartwatch - inteligentny zegarek dla każdego

Niegdyś nikt nie sądził, że w zasięgu ręki każdego człowieka będzie technologia o wiele potężniejsza niż komputer, który wystarczył do wysłania ludzi na księżyc. Niegdyś sądzono wręcz, że komputery to ciekawostka – coś co nigdy się tak naprawdę nie przyjmie i nie upowszechni. Dokładnie tak samo jak Internet. Sądzono, że będą to rzeczy wykorzystywane przez niewielu, bo i ich możliwości będą bardzo specyficzne i ograniczone. Dzisiaj już wiadomo, że wszyscy, którzy tak myśleli bardzo poważnie się mylili. Dzisiaj wiadomo już też, że Internet i komputery to prawdziwa potęga. Coraz bardziej postępuje też miniaturyzacja. I to właśnie ona, wraz z postępem technologicznym, sprawiły, że w dzisiejszych czasach potężny komputer można mieć też we własnym zegarku. W ten sposób element, który był kojarzony zazwyczaj z filmami czy literaturą science-fiction stał się rzeczywistością. W dodatku stał się rzeczą, na którą stać praktycznie każdego.

  1. Czym jest smartwatch?
  2. Działanie smartwatcha
  3. Funkcje dobrego smartwatcha
  4. Systemy operacyjne dostępne w smartwatchach

Co to jest smartwatch?

Smartwatch to nic innego jak inteligentny zegarek. Pod tym określeniem kryje się, oczywiście, zegarek, który jednak daleko przekracza pierwotną funkcję zegarka. Jest on w stanie nie tylko podawać precyzyjny czas, bo ma o wiele szersze spektrum możliwości. To bardzo nowoczesny gadżet, który łączy w sobie zalety elektronicznego zegarka ze smartfonem i wieloma innymi urządzeniami. Za jego pośrednictwem możesz sprawdzić godzinę, ale też sprawdzić, kto do ciebie dzwoni czy wysyła ci wiadomości bez konieczności wyciągania z kieszeni telefonu. To też obowiązkowy gadżet dla osób aktywnych i takich, które cenią sobie zdrowy tryb życia i chcą w sobie wypracować dobre nawyki dotyczące ruchu. Smartwatch to w końcu bardzo zaawansowane urządzenie, które pozwoli ci na sprawdzenie ile kroków zrobiłeś w ciągu dnia, zmierzy ci ciśnienie krwi, poziom natlenienia krwi, spalone kalorie i wiele innych bardzo ważnych dla osób aktywnych parametrów. Za jego pomocą można też nawigować – wszystko dzięki GPS, które nie pozwoli się zgubić nawet na całkowicie nieznanym terenie.

Jak działa smartwatch?

Wbrew pozorom sposób działania smartwatcha wcale nie jest taki skomplikowany, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Smartwatch wbrew pozorom nie jest w stanie zastąpić smartfonu, ale może go bardzo dobrze uzupełniać. Działa bowiem w połączeniu z nim – po odpowiedniej konfiguracji tworzą parę, która pozwala na dostęp smartwatcha do wielu informacji, w tym też przekazywanie ci informacji dotyczących połączeń telefonicznych czy nadchodzących informacji o wiadomościach czy z mediów społecznościowych. To wszystko ma ogromne znaczenie i wiele spraw jest w stanie ułatwić. Jeśli zaś chodzi o kwestie związane ze zdrowiem – badanie ciśnienia, pulsu czy innych tego typu rzeczy, w smartwatchach są odpowiednie czujniki, które dotykają bezpośrednio skóry i są w stanie sczytywać wszystkie niezbędne do dokonania pomiarów informacje.

Jakie funkcje powinien posiadać dobry smartwatch?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jakie cechy powinien posiadać dobry smartwatch, bo po prawdzie każdy człowiek ma zupełnie inne oczekiwania. Na szczęście istnieje tak dużo różnych modeli smartwatchów, że można znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, niezależnie od tego, czego potrzebuje. Na pewno ważne jest to, by smartwatch był kompatybilny z twoim telefonem komórkowym – bo tylko połączenie smartwatcha i smartfonu pozwala w pełni wykorzystywać wszystkie funkcje smartwatcha. Jeśli jesteś osobą aktywną i prowadzisz zdrowy tryb życia, na pewno zależy ci na tym, by smartwatch pozwolił ci monitorować twój stan zdrowia oraz aktywność fizyczną w ciągu dnia. Z kolei jeśli jesteś osobą bardzo zabieganą i zależy ci na tym, by zawsze trzymać rękę na pulsie, na pewno najważniejsze jest dla ciebie to, by zawsze mieć dostęp do swoich kontaktów i móc szybko i sprawnie monitorować telefon, a także odbierać połączenia i wiadomości w razie potrzeby, tak szybko, jak to tylko możliwe. Kolejną ważną cechą, którą docenią wszyscy miłośnicy muzycy, jest możliwość sterowania muzyką bez konieczności wyjmowania smartfonu z kieszeni czy torebki, co bardzo mocno wpływa na komfort użytkowania smartwatcha i smartfonu, a także na komfort słuchania muzyki – także podczas aktywności fizycznej, której nie chce się przerywać, by zmienić muzykę lub poziom jej głośności. Nieważne jaki typ smartwatcha cię interesuje, sprawdź sklep Neonet, by znaleźć swój wymarzony smartwatch.

System operacyjny w smartwatchu – jakie są dostępne?

Bardzo ważne jest to, by dopasować smartwatch do smartfonu. Dlatego istnieją różne rodzaje systemów operacyjnych dla smartwatchów. Jednym z nich jest Wear OS, który niegdyś nazywał się po prostu Android Wear. System opracowany został specjalnie dla smartwatchów przez Google i jest kompatybilny zarówno z Androidem, jak i z iOS. Kolejnym jest Tizen – kompatybilny z Androidem i w pewnej części także z iOS. Często jest stosowany w smartwatchach marki Samsung, oparty został na linuksie. Kolejnym jest Lite OS – na nim działają smartwatche, które zostały wyprodukowane przez Huawei.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here