Pomoc rodzicom samotnie wychowującym dziecko oferuje coraz większa ilość organizacji non-profit.
Ich popularność, to fakt, że pomoc rodzicom samotnym jest coraz bardziej potrzebna. Nie radzą sobie po rozstaniu, bo wkraczają w inną rzeczywistość, która może ich przerastać. Podobnie rzecz się ma z samotnymi matkami z wyboru lub w wyniku życiowych niekorzystnych komplikacji.
Przykrą statystyką XXI wieku jest fakt, że coraz więcej małżeństw decyduje się na separację lub rozwód. Jeśli są posiadaczami dzieci, to najczęściej opieka przypada jednemu z rodziców, choć coraz częściej można zaobserwować, że rozwodzący się rodzice decydują się na wspólna, naprzemienną opiekę nad dziećmi. Gdy gospodarstwo rodzinne się rozpada, to rodzic, któremu przypada opieka nad dzieckiem, może odczuwać trudności zarówno finansowe, prawne, jak i opiekuńcze.
Pomoc prawna
W przypadku sporu prawnego miedzy rodzicami mogą rosnąć koszty. Może tak się zdarzyć nawet w przypadku, gdy sprawa jeszcze nie trafi do sądu. W niektórych państwach europejskich pomoc rodzicom w opłaceniu porad prawnych oferują sady rejonowe. Jeżeli rodzic nie jest w stanie samodzielnie sfinansować sprawy sądowej, może uzyskać od sądu pomoc w pokryciu kosztów sądowych. Pomoc rodzicom w pokryciu kosztów sądowych jest również dostępna w przypadku postępowań odwoławczych takich, jak: odwołania, skargi, opinie) oraz egzekucji. Prawna pomoc rodzicom samotnym jest uzależniana od spełnienia pewnych warunków. Sędzia zazwyczaj musi ustalić, że powództwo ma rozsądne szanse powodzenia oraz, że spełnione są określone warunki finansowe. W zależności od sytuacji finansowej beneficjenta prawna pomoc rodzicom może wymagać spłaty w miesięcznych ratach lub może zostać przyznana bez obowiązku spłaty. W sporach przed sądem rodzinnym lub rejonowym, gdy konieczna wydaje się reprezentacja radcy prawnego, gdy strona posiada zastępstwo prawne, pomoc prawna może zostać wykorzystana na pokrycie kosztów adwokata wybranego przez wnioskodawcę. Niestety jeśli sprawę się przegra, to pomoc rodzicom nie obejmuje pokrycia honorariów adwokackich drugiej strony.
Pomoc rodzicom w zadłużeniu
Często bywa, ze osoba samotnie wychowująca dziecko ma kłopoty z zadłużenie. Może to być spowodowane nieszczęśliwym zbiegiem wypadków, pozostawieniem długów współmałżonka lub nieroztropnością w wydatkach, a także ratowaniem własnych finansów poprzez wzięcie tzw. chwilówki. Dlatego powstają biura doradcze ds. długów, które oferują pomoc rodzicom zadłużonym.