Wykorzystanie tiulu w celach dekoracyjnych

0
552
Wykorzystanie tiulu w celach dekoracyjnych

Tiul dekoracyjny jest jednym z materiałów, bez których trudno wyobrazić sobie dekorację sal weselnych. Doskonale nadaje się też do przygotowania ozdób świątecznych, aplikacji na stroje karnawałowe i przebrań dla dzieci. Można z niego wykonać także produkty użytkowe: firany, moskitiery czy kurtyny. Dowiedz się, jakie dekoracje można przygotować samodzielnie z tiulu.

Jest wiele materiałów o bardzo niskiej gramaturze, które odznaczają się zwiewnością i lekkością. O tym, co wyróżnia tiul dekoracyjny, mówi doradca klienta z internetowego Sklepu Plastycznego 24– Materiał świetnie nadaje się do marszczenia, do zszywania wielu warstw i dowolnego formowania. Wyjątkową zaletą tiulu jest doskonałe przewodzenie światła i zapewnienie bardzo dobrego przepływu powietrza. Te cechy sprawiły, że tiul jest powszechnie wykorzystywany do szycia sukni ślubnych i sukienek na Pierwszą Komunię. Jednocześnie jest niemal nieodzownym surowcem do wykonywania dekoracji pomieszczeń, w których odbywają się przyjęcia ślubne, komunie, chrzciny czy bankiety firmowe.

Proste w wykonaniu kokardy i pompony z tiulu

Każdy może stworzyć oryginalne dekoracje z tiulu. Najpopularniejsze i najłatwiejsze w wykonaniu są kokardy z tiulu: najczęściej używane do ozdabiania krzeseł do sali balowej, ale równie dobrze wyglądają na filarach, stołach czy maskach samochodów ślubnych. Wystarczy wybrać tiul o odpowiedniej szerokości, odciąć z rolki wstęgę o długości dopasowanej do wielkości ozdabianego przedmiotu i zawiązać kokardę. Nawet najprostsza kokarda z tiulu prezentuje się bardzo efektownie.

Tiul nadaje się też do produkcji ażurowych kwiatów. Wiele kolorów i szerokości tiulu pozwala tworzyć jednobarwne, stonowane kompozycje, ale także kolorowe sztuczne kwiaty do ozdoby ścian i sufitów. Kwiaty z tiulu można układać na stołach, ale także bez trudu instalować na ścianach i podwieszać do sufitu. Wykonanie najprostszego tiulowego kwiatu polega na wycięciu kilkunastu kół z tiulu, przeszyciu ich przez środek mocną nitką i silne ściągnięcie. Centralnie warto umieścić sztuczny kryształ czy ozdobny guzik, a – w przypadku materiału syntetycznego – płatki można lekko pofalować po przypaleniu brzegów nad płomieniem zapalniczki.

Uniwersalnym hitem wszystkich imprez okolicznościowych są pompony z tiulu. Ich wykonanie jest bardzo łatwe: tiul należy nawinąć na prostokątną podkładkę (grubą tekturę, płytę pilśniową lub podkładkę do dokumentów), zdjąć zawój i przewiązać go w połowie mocną nitką, a następnie rozciąć zawinięte brzegi i rozłożyć końcówki. Jeżeli chcesz zagęścić pompon, wykonaj opisane operacje dwukrotnie i połącz dwa pompony w jeden.

Tiul na stołach i suficie

Skrajny minimalizm w dekorowaniu stołów biesiadnych polega na układaniu pasm lekkiej materii, które snują się pomiędzy naczyniami, zwieszają się na bokach obrusów, a nawet schodzą do poziomu podłogi. Do takiego typu zadań wymarzonym materiałem jest szeroki tiul dekoracyjny. Pierwszym powodem jest duży wybór szerokości tiulu: od 15 do 50 cm oraz bardzo zróżnicowana kolorystyka. Dzięki temu można dobrać odpowiednią barwę do koncepcji dekoracji sali. Drugim powodem jest bardzo atrakcyjna cena tiulu: można go używać szczodrze i pokrywać bardzo duże powierzchnie.

Swobodnie zwisające wstęgi można instalować na ścianach, w przejściach pomiędzy pomieszczeniami i na sufitach. Tiul jest tak lekki, że można go mocować takerem, taśmą dwustronną, klejem, przy użyciu wstążek lub niewidocznej żyłki. Z tiulu można też tworzyć draperie i zasłony, które przydają się do łatwego dzielenia pomieszczenia na sektory: takie przegrody są jednocześnie dobrze widoczne i w dużym stopniu transparentne. W efekcie zapewniają minimum dyskrecji, ale nie zakłócają atmosfery wspólnej biesiady.

Wiązanki i tiulowe woreczki na prezenty

Tiul doskonale nadaje się do pakowania prezentów. W najprostszej wersji wystarczy wyciąć z tiulu duże koło, ułożyć prezent w centrum koła, zebrać brzegi do środka i przewiązać satynową wstążką. Nieco bardziej skomplikowany w wykonaniu jest woreczek na prezenty: prostokątna torebka ze ściągaczem z ozdobnego sznurka. To zadanie do wykonania dla osób, które mają umiejętność obsługi maszyny do szycia.

Na zakończenie nie sposób nie wspomnieć o możliwości wykorzystania tiulu przy tworzeniu wiązanek ślubnych i na inne okoliczności. Lekki, grubo drapowany tiul można wykorzystać do stworzenia tła dla kwiatów i dzięki temu podkreślić ich urodę oraz wyeksponować formę wiązanki. Nawet jedna róża, opakowana umiejętnie w folię i tiul, może samodzielnie stworzyć elegancką wiązankę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here