Zalety wędek teleskopowych

0
716
Zalety wędek teleskopowych

Wybór najlepszej wędki jest kwestią indywidualną. Zależy od techniki i miejsca połowu, a także od przyzwyczajeń wędkarza. Ze względu na sposób budowy kije wędkarskie dzielą się przede wszystkim na teleskopowe i segmentowe. Wędki te różnią się nie tylko konstrukcją, ale również funkcjonalnością. Zwolennicy wędzisk teleskopowych cenią je za uniwersalność i wygodę. Czy to się potwierdza w praktyce? Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Jak zbudowana jest wędka teleskopowa?

Choć zwolenników wędek teleskopowych jest tylu ilu przeciwników, to nie ulega wątpliwości, że są one bardzo popularne i często używane również podczas połowów karpi. Nowoczesne wędziska teleskopowe zbudowane są z  kompozytów włókien węglowych. Składają się z kilku elementów w zależności od długości. Poszczególne sekcje wysuwają się od najgrubszej do najcieńszej. Każdy z elementów wędziska teleskopowego zaopatrzony jest w przelotkę, a najgrubszy segment w wygodny uchwyt i mocowanie kołowrotka.

Wybór wędki – funkcjonalność i wygoda przede wszystkim

Wybierając wędkę, zwróć przede wszystkim uwagę na jej długość, ilość segmentów, wagę, ciężar wyrzutu, krzywą ugięcia oraz akcję wędki. Są to parametry, które zapewnią nie tylko wygodę na łowisku, ale również zagwarantują pełne sukcesy wędkarskie. Niewątpliwie największymi zaletami wędek teleskopowych jest ich prosta budowa oraz wygoda podczas transportu i dojścia na łowisko. Ważną kwestią jest również bezpieczeństwo i gwarancja, że żaden element nie zaginie podczas przewożenia wędki. Nowoczesne wędki teleskopowe, wykonane z włókien węglowych są solidne i odporne oraz charakteryzują się bardzo dobrą akcją. Inne ich walory to łatwość obsługi i rozkładania (rozsuwania), co zapewnia szybką gotowość do łowienia.

Dobrym przykładem wędziska teleskopowego jest Prologic Custom Black. Jest to wędka karpiowa wykonana z włókna węglowego 24T o wysokiej gęstości. Składa się z 6 sekcji o łącznej długości 12 ft (360 cm) i krzywej ugięcia 3 lbs. Charakteryzuje się wysoką zdolnością rzutową, dzięki temu doskonale spisuje się przy długich wyrzutach.

Drobne wady nie przesłaniają pozytywnej oceny

Wędki teleskopowe obarczone są również drobnymi wadami. Specjaliści zwracają uwagą na niezbyt dobrą jakość konstrukcji teleskopowych w porównaniu do wędek segmentowych, możliwość łatwego zniszczenia oraz nieodpowiednią akcją w wielu modelach wędek. Przekonują, że teleskopy są dobrym rozwiązaniem dla wędkarzy początkujących, a zaawansowani powinni preferować wędziska segmentowe. Porównanie obu rozwiązań można prześledzić na stronie sklepu karpiowego RK Baits z Olkusza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here