Zawory elektromagnetyczne – jakie parametry trzeba brać pod uwagę?

0
346
zawory elektromagnetyczne

Wykorzystanie zaworów elektromagnetycznych daje całe mnóstwo możliwości zarówno w prostych instalacjach, jak i w tych, które są bardziej złożone i wykorzystują nowe technologie. Zawory sprawdzają się świetnie, pod warunkiem oczywiście, że są dostosowane do potrzeb oraz dopasowane do instalacji. Wszelkie niedopatrzenia w tym zakresie mogą skutkować sporymi problemami z funkcjonowaniem i użytkowaniem instalacji.

Zawory elektromagnetyczne nie są skomplikowane – ich budowa jest prosta, nie wymagają żadnych skomplikowanych urządzeń towarzyszących ani zaawansowanych technologii. Jedyne, co jest potrzebne , to ich dokładne dopasowanie do konkretnej instalacji i indywidualnych potrzeb. Musimy pamiętać, że przy dobieraniu zaworu konieczne będzie wzięcie pod uwagę wielu różnych czynników i parametrów, nie tylko rozmiaru.

Zwracaj uwagę na moc i napięcie

Ważne parametry, które mają wpływ na wybór odpowiedniego zaworu, to napięcie oraz moc cewki. Na tej podstawie wybiera się zawór, który będzie idealnie pasował do konkretnego napięcia i mocy. Pamiętajmy również, że istotnym czynnikiem jest także rodzaj zasilania. Trzeba więc zwrócić uwagę, czy instalacja jest zasilana prądem stałym, czy zmiennym i wybrać zawory elektromagnetyczne dopasowane do konkretnego rodzaju zasilania. Przy wyborze zaworu musimy również wziąć pod uwagę to, jaka substancja ciekła czy gazowa będzie przesyłana poprzez instalację. Inne są bowiem wymagania dotyczące parametrów technicznych w instalacjach przesyłających wodę czy parę wodną, a inne w tych instalacjach, w których płyną substancje agresywne i żrące. W tych drugich zawory muszą być wyjątkowo trwałe i wytrzymałe, a także mieć świetne parametry techniczne. W przeciwnym razie zawór będzie słabym ogniwem dobrze wykonanej instalacji.

Materiał, z jakiego została wykonana instalacja

W poszukiwaniu odpowiedniego zaworu, warto brać pod uwagę także takie czynniki, jak temperatura zarówno otoczenia, jak i samego układ, ciśnienie, z jakim płynąć będzie w instalacji konkretne medium, a także materiał, z jakiego cały system jest wykonany. Instalacje mogą być wykonane z różnych materiałów metalowych i tworzyw sztucznych. Dopasowane do nich zawory powinny być wykonane z tych samych materiałów – dzięki temu mają takie same parametry i doskonale dopasowują się do instalacji. Nieco gorzej zawory będą się sprawdzały, jeśli do metalowej instalacji wybierzemy zawory z tworzywa sztucznego lub na odwrót. Może się okazać, że będzie to dosyć awaryjne i krótkotrwałe rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here