Co to są zabawki sensoryczne?

0
646
Co to są zabawki sensoryczne?

W sklepach dostępnych jest obecnie bardzo dużo różnego rodzaju zabawek dla dzieci. Wśród nich znajduje się także dużo rodzajów zabawek, które oprócz gwarantowania małemu dziecku dużej ilości dobrej zabawy, mają także wpływ i stymulują ich dalszy rozwój umysłowy i fizyczny. Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów takich zabawek są zabawki sensoryczne. W naszym artykule opisujemy, co to są zabawki sensoryczne, w jaki sposób mogą wpływać na prawidłowy rozwój dziecka oraz jakie rodzaje zabawek sensorycznych są dostępne w sklepach.

Zabawki sensoryczne, czyli…

Zabawki, które podczas użytkowania są w stanie w różny sposób wpływać na zmysły dziecka i dzięki temu je u niego rozwijać. Wybierając odpowiedni rodzaj zabawki sensorycznej, można np. rozwinąć u dziecka zmysł wzroku, zmysł słuchu, węch, dotyk, a w niektórych przypadkach nawet smak. Jednocześnie jednak, dzięki zastosowaniu przy ich produkcji różnych, zwracających uwagę dziecka kolorów, specjalnych, mających różne faktury, materiałów, a także np. pachnących, świecących lub wydających różne dźwięki elementów, takie zabawki są dla malucha naprawdę bardzo interesujące. Małe dziecko po prostu uwielbia się bawić zabawkami sensorycznymi, ponieważ jest to coś zupełnie innego od reszty zabawek. Rodzice małych dzieci także cenią taką formę zabawy, ponieważ pozwala dzieciom poznawać w przystępny sposób otaczający ich świat.

Jakie zadania są stawiane przed zabawkami sensorycznymi?

Zabawki sensoryczne są doskonałym wyborem dla dzieci, które są w trakcie rozwijania się i poznawania zasad otaczającego ich świata. Dzięki temu, że mogą to robić w domu poprzez słuch, wzrok, dotyk, a czasami nawet poprzez smak, idzie im to na pewno dużo szybciej. Psycholodzy dziecięcy często nawet wskazują zabawki sensoryczne jako te, które idealnie nadają się do pracy z wcześniakami, a nawet z dziećmi, które mają problemy rozwojowe.

Na co zwracać uwagę, wybierając odpowiednią zabawkę sensoryczną?

W sklepach z zabawkami obecnie jest dostępnych bardzo dużo rodzajów zabawek sensorycznych, pochodzących od różnych producentów. Jak wybrać taką, która będzie najlepsza dla naszego dziecka?

Takie pytanie zadaliśmy naszemu rozmówcy, doradcy klientów ze sklepu z artykułami dla dzieci Forkids.pl. Odpowiedział nam, że:

Wybierając najlepszą zabawkę sensoryczną dla swojego dziecka lub np. dla dziecka znajomych, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim zabawka sensoryczna musi dobrze odpowiadać potrzebom malucha, tzn. być dobrze dobrana do jego wieku oraz do jego momentu rozwoju. Wybierając zabawkę sensoryczną warto jest także dokładnie przeczytać znajdujące się na opakowaniach opisy, w których zazwyczaj jest dokładnie podane, czego dana zabawka będzie w stanie nauczyć korzystające z niej dziecko.

Oczywiście oprócz elementów czysto użytkowych, o których opowiedział nasz rozmówca, wybierając zabawkę sensoryczną koniecznie powinno się sprawdzić, czy na pewno posiada ona wszystkie potrzebne atesty oraz, czy jest dopuszczona do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Dzięki temu będziemy mieli po prostu pewność, ze zakupiona zabawka będzie na pewno w 100 procentach bezpieczna dla bawiącego się nią malucha. Warto jest też sprawdzić, czy będzie ona łatwa do utrzymania w czystości, co w przypadku małych dzieci, które często wkładają różne przedmioty do ust ma naprawdę duże znaczenie.

Rodzaje zabawek sensorycznych

Można wyróżnić wiele rodzajów zabawek sensorycznych, które różnią się między sobą przede wszystkim przeznaczeniem, czyli tym, na jakie zmysły dziecka są w stanie oddziaływać. Ciekawym wyborem będą np. kostki lub książeczki sensoryczne, które są wykonane z różnych materiałów, m.in. miękkich, twardych, szorstkich, gładkich i śliskich oraz mają dołączone plastikowe gryzaki, różnego typu błyszczące elementy i lusterka oraz np. lampki. Dobrym wyborem są też np. zabawki w kontrastowych kolorach oraz zabawki z grzechotkami. Tego typu akcesoria są świetnym wyborem przede wszystkim dla najmłodszych dzieci.

Dla starszych dzieci lepiej jest wybrać różnego typu zabawki kreatywne, m.in. masy plastyczne. Świetnie w ich przypadku sprawdzą się także zabawki z dodanymi instrumentami muzycznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here