Dzieci uwielbiają przygodę, a ta jest gwarantowana, jeśli zabierzemy naszą pociechę na spontaniczny wypad za miasto. Górski klimat, piękna natura, czyste powietrze i atrakcje turystyczne z pewnością będą doskonałym tłem do spędzenia kilku dni pełnych niezapomnianych wrażeń. Zobacz, jak zorganizować dziecku wypad, którego długo nie zapomni.
W górskim klimacie
Góry są piękne o każdej porze roku, a wiosną i latem dostarczają mnóstwa okazji do obcowania z przyrodą. Proponujemy właśnie tam zabrać swoją pociechę. Dlaczego? Nawet dla małego dziecka wycieczka w góry będzie niezwykle emocjonującym przeżyciem. To doskonała próba własnych sił, nauka wytrzymałości i podejmowania wyzwań. Ponadto na szlaku górskim można spotkać mnóstwo ciekawych rzeczy: niespotykana dotąd roślinność oraz zwierzęta, piękne pomniki przyrody i zabytkowe obiekty. To jednak nie koniec zalet takiej wyprawy. Wycieczka w góry niesie ze sobą mnóstwo korzyści zdrowotnych: poprawia kondycję, doskonale dotlenia organizm, wzmacnia mięśnie.
Co ze sobą zabrać
Aby wycieczka była w pełni udana i pozbawiona nieprzyjemnych niespodzianek, warto dobrze się do niej przygotować. Zacznijmy więc od spakowania bagażu dziecka. Powinny się w nim znaleźć wygodne ubrania na szlak, najlepiej wykonane z miękkiej, oddychającej bawełny, a także specjalne obuwie przystosowane do chodzenia po nierównym i zróżnicowanym podłożu. Koniecznie zabierzmy dla dziecka kurtkę przeciwdeszczową – nawet, jeśli prognoza pogody nie wskazuje na opady. Aura górska bywa kapryśna i nieprzewidywalna, więc warto przygotować się na ewentualność nagłej zmiany pogody. Dziecko powinno także mieć swój plecaczek. Najlepiej wybrać model sportowy, którego plecy wykonane są z oddychającego materiału. W plecaczku maluch będzie mógł przechować swoją własną przekąskę, bidon z napojem czy chusteczki do nosa. Jeśli wybieramy się na szlak w ciepłą, słoneczną pogodę, maluch powinien mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne z filtrem oraz czapeczkę na głowę.
Plan wycieczki
Pora na zaplanowanie trasy, którą zamierzamy z naszym małym wędrowniczkiem pokonać. Oczywiście powinna ona być dostosowana do możliwości dziecka zarówno pod kątem trudności, jak i długości. W końcu chodzi o to, aby czerpało ono przyjemność z wędrówki, a nie traktowało ją jako źródła frustracji. Na trasie musimy także zaplanować kilka przystanków. Będzie to świetna okazja do zjedzenia małej przekąski i napicia się ciepłej herbaty. Aby urozmaicić dziecku ten czas, możemy w trakcie przerwy zorganizować mu lekcję przyrody, opowiadając o miejscu, w którym się znajdujemy i opisując rośliny czy zwierzęta, które można znaleźć na szlaku.
Nocleg z atrakcjami
Warto także zadbać o to, aby nasza baza noclegowa była dla dziecka atrakcyjna. Najlepiej wybrać taki obiekt, który oferuje również atrakcje dla dzieci, dzięki czemu będą one mogły spożytkować nadmiar energii. Warto więc postawić na hotel dla dzieci oferujący maluchom salę zabaw czy park rozrywki. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję tego, że cały pobyt w górach będzie dla malucha w pełni satysfakcjonujący.
Tak zorganizowani możemy ruszać na wyprawę w góry z dzieckiem, które po powrocie długo nie będzie mogło zapomnieć atrakcji, jakie go w tym czasie spotkały.