Co warto wiedzieć o dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym?

0
654
Co warto wiedzieć o dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym?

Dbanie o higienę jest niezwykle ważne, szczególnie w przypadku miejsc, w których wykonuje się różnego rodzaju zabiegi. Konieczne okazuje się dokładne czyszczenie wszystkich powierzchni i narzędzi wykorzystywanych do pracy. Kwestia ta jest również uregulowana prawem. Co warto wiedzieć o zachowaniu higieny gabinecie kosmetycznym? Jak wygląda dezynfekcja i sterylizacja w takich miejscach?

Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym – różnice 

Najważniejsze jest samo rozróżnienie dezynfekcji i sterylizacji. Każda czynność polega na czymś zupełnie innym. Dezynfekcja ma za zadanie zniszczyć wegetatywne formy drobnoustrojów. Nie jest ona jednak skuteczna w walce z przetrwalnikowymi formami patogenów. Sterylizacja pozwala natomiast na usunięcie wszystkich mikroorganizmów bez wyjątków. Z tego powodu jest ona niezwykle ważna w przypadku narzędzi, które mają kontakt z ludzkimi wydzielinami, w tym także z krwią. W gabinetach kosmetycznych przeprowadza się wiele zabiegów wymagających zachowania pełnej higieny.

Sprawdź także:  Optymalizacja opieki nad seniorami – metody redukcji ryzyka występowania chorób

Dezynfekcję stosuje się przed sterylizacją. Pozwala ona na wstępne usunięcie wszelkich zabrudzeń i drobnoustrojów. Zazwyczaj cały proces przeprowadza się za pomocą sterylizatora kosmetycznego.

Jak zadbać o higienę w gabinecie kosmetycznym? 

W profesjonalnych salonach kosmetycznych, takich jak Instytut Urody Casolla w Poznaniu, dbałość o higienę jest priorytetem. W podobnych miejscach należy wyznaczyć specjalną przestrzeń, w której przeprowadza się sterylizację. Cały proces rozpoczyna się od mycia narzędzi wykorzystywanych podczas zabiegów. Następnie są one dezynfekowane i suszone. Ostatnim krokiem jest umieszczenie ich w autoklawie. Powinien on znajdować się na tyle daleko od zużytych, niezdezynfekowanych narzędzi, by nie istniało ryzyko przeniesienia się patogenów.

Do czyszczenia narzędzi najczęściej wykorzystuje się wodę destylowaną. Następnie muszą one wyschnąć i zostać pokryte specjalnym środkiem, który zabezpieczy je przed pojawianiem się rdzy. W ten sposób można przedłużyć żywotność narzędzi. Wszystkie te czynności należy wykonać jeszcze przed sterylizacją. Cały proces jest nazywany dezynfekcją wstępną. Na rynku istnieją preparaty stworzone z myślą o dezynfekcji narzędzi wykorzystywanych w placówkach medycznych i salonach kosmetycznych. Muszą mieć one odpowiednie stężenie wskazane przez producenta. W innym przypadku ich działanie będzie nieskuteczne, co może spowodować duże zagrożenie dla pacjentów.

Sprawdź także:  O której najpóźniej jeść kolację?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here