Czy noszenie kasku na rowerze jest obowiązkowe?

0
836
Czy noszenie kasku na rowerze jest obowiązkowe?

Wiele osób zapomina o tym, że rowerzyści mają określone prawa, ale również obowiązki. Szczegółowe zasady w tej kwestii są zapisane w Prawie o ruchu drogowym oraz odpowiednich rozporządzeniach Ministra. Podczas jazdy rowerem należy stosować się do przepisów i przestrzegać kilku norm bezpieczeństwa. Warto także wiedzieć jak wygląda w Polsce kwestia noszenia rowerowego kasku ochronnego. Czy jest to element obowiązkowy?

Przepisy prawne dotyczące kasku dla rowerzystów

Przepisy dotyczące obowiązku noszenia kasku rowerowego przez dorosłych rowerzystów jasno informują, że element ten jest obligatoryjny. Rowerzyści do 14- go roku życia muszą jednak nosić tę osłonę obowiązkowo.

Co ciekawe, po jednym z wypadków uczestnika maratonu, który poruszał się rowerem w bardzo szybkim tempie – sąd ustalił, że kolarz przemieszczający się szybciej niż motorower ma obowiązek noszenia kasku. Brak tego elementu wyposażenia może skutkować poważnymi obrażeniami, których można po prostu uniknąć.

– Warto jednak wspomnieć, że aktywni rowerzyści chętnie użytkują kaski bez żadnych nakazów i uważają je za bezwarunkowy element bezpieczeństwa zarówno podczas jazdy wyczynowej jak i codziennych przejażdżek po mieście lub wyboistych leśnych ścieżkach – informuje pracownik firmy Rowery Rolki z Krakowa.

Co może spowodować brak kasku rowerowego?

Brak kasku podczas jazdy rowerem może spowodować liczne komplikacje powypadkowe oraz próby zmniejszenia odszkodowań od firmy ubezpieczeniowej. Przekonujące historie rowerzystów jasno wskazują na to, że użytkowanie roweru bez elementu zabezpieczającego tak ważną część ciała, jaką jest głowa – nie jest dobrym pomysłem.

Kask może w znacznym stopniu zmniejszyć skutki wypadków i wywrotek, a według większości użytkowników, noszenie go nie powoduje dyskomfortu. Oprócz tego nakrycie głowy kaskiem zmniejsza ryzyko przegrzania głowy podczas upału, a dodatkowe otwory wentylacyjne zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza.

Jak wygląda kwestia użytkowania kasku w innych państwach?

Na świecie tylko Australia i Nowa Zelandia zdecydowały się na całkowity nakaz noszenia kasku rowerowego. Inne kraje wprowadziły zróżnicowane przepisy nakazujące np. użytkowanie kasku do ukończenia określonego wieku. Takim przykładem są Szwecja, Islandia, Estonia i  Słowacja gdzie kask należy nosić do 15 lub 16 roku życia.

Hiszpania natomiast wprowadziła całkowity obowiązek jazdy z kaskiem – nie dotyczy on jednak przemieszczania się pod górkę, w terenach zabudowanych oraz w niesprzyjających warunkach pogodowych, jakimi są upalne dni.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here