Czy olejek z kopru włoskiego pomaga w walce z rakiem?

0
579
Czy olejek z kopru włoskiego pomaga w walce z rakiem?

Foeniculum vulgare (koper włoski) to roślina lecznicza zawierająca dwa cenne w medycynie składniki aktywne. Olejek z kopru włoskiego otrzymuje się ze zmiażdżonych nasion lub owoców podczas procesu destylacji. Para, której działaniu poddawane są nasiona rozpuszcza zawarte w nich olejki eteryczne. Ich cząsteczki unoszą się na powierzchni wody i są zbierane. W taki sposób wydestylowany olej zawiera około 70 procent anetolu i 15 procent fenchonu. Oprócz tych składników w olejku z kopru znajdują się również przeciwutleniacze, takie jak estragol i witamina C. Czy olejek z kopru włoskiego pomaga w walce z nowotworami?

Działanie olejku z kopru włoskiego

Olejek z kopru włoskiego ma szerokie działanie prozdrowotne. Koper włoski jest szczególnie cenny na początku sezonu zimowego. Olejek skutecznie zwalcza wiele dolegliwości fizycznych, takich jak problemy z górnymi drogami oddechowymi, w tym kaszel i ból gardła oraz przeciwdziała gromadzeniu się nadmiaru śluzu w drogach oddechowych. Znany jest z łagodzenia dolegliwości żołądkowo – jelitowych, niestrawności i wzdęć. Ma właściwości przeciwzapalne. Olej z kopru włoskiego może być także stosowany w przypadku obrzęku i zapalenia powiek. Powszechnie uważa się, że olejek koperkowy ma pozytywny wpływ na duszę i psychikę. 

Ekspert z firmy Naturalne Aromaty 2 mówi: Należy pamiętać o ograniczeniach związanych ze stosowaniem anetolu zawartego w olejku z kopru włoskiego. Substancja ta powinna być stosowana tylko w małych dawkach. Działa na trawienie i reguluje pracę przewodu pokarmowego, ale przy podaniu zbyt dużej ilości efekt jest odwrotny. Anetol może wówczas prowadzić do skurczów żołądka i spowolnienia ruchów jelit. W połączeniu fenchon i anetol rozrzedzają zbyt gęsty śluz zalegający w drogach oddechowych.

Substancją, na którą również trzeba uważać jest estragol zawarty w olejku z kopru włoskiego. Wysokiej jakości olej z kopru włoskiego nie powinien zawierać więcej niż 5 procent tego składnika. W tym stężeniu estragol jest uważany za nieszkodliwy.

Właściwości przeciwnowotworowe olejku z kopru włoskiego

Olejek z kopru usuwa z organizmu toksyny i wspomaga terapie antynowotworowe. Badania wskazują, że koper włoski opóźnia ryzyko wystąpienia raka okrężnicy. Badania dotyczące właściwości przeciwnowotworowych olejku z kopru przeprowadzono już w 2011 roku w Egipcie. Badacze początkowo wykorzystali model raka wodobrzusza u myszy, następnie przeprowadzili badania na różnych typach komórek ludzkich. Po 30 – dniowym okresie eksperymentu naukowcy doszli do wniosku, że liczba komórek rakowych zmniejszyła się o 50 procent, a ilość wolnych rodników spadła o 100 procent. Według tych badań olejek z kopru włoskiego był szczególnie skuteczny w ochronie piersi i wątroby przed rakiem. 

Dowiedziono, że olejek z kopru włoskiego jest bezpiecznym, skutecznym i łatwo dostępnym źródłem przeciwutleniaczy zwalczających raka. Także dane z innych badań potwierdzają tezę, że olej z kopru włoskiego neutralizuje wolne rodniki, unieszkodliwiając komórki rakowe. Do przygotowania specyfiku pomagającego w walce z nowotworem należy zmieszać 7 kropli olejku z kopru włoskiego i łyżkę oliwy z oliwek. Powstały w ten sposób olej dodaje się w ilości jednej łyżeczki do potraw – trzy lub cztery razy dziennie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here