Czy znasz inne książki autora „Zachowaj spokój”?

0
279
Czy znasz inne książki autora „Zachowaj spokój”?

W ostatnim czasie na popularnej platformie streamingowej triumfy święci serial oparty na motywach powieści Harlana Cobena zatytułowanej „Zachowaj spokój”. O czym opowiada ta książka i jakie jeszcze pozycje tego autora zostały zekranizowane? Między innymi na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jeden z czołowych twórców literatury kryminalnej

Jeśli należysz do miłośników literatury kryminalnej, zdecydowanie warto sięgnąć po książki Harlana Cobena. Ten amerykański autor urodzony w stanie New Jersey od połowy lat 90. ubiegłego stulecia regularnie raduje swoich fanów nowymi powieściami. Międzynarodowe uznanie przyniosła mu opublikowana w 2001 roku (w Polsce ukazała się rok później) powieść „Nie mów nikomu” opowiadająca o losach pewnego małżeństwa. Na jej podstawie powstał francuski thriller w reżyserii Guillaume Caneta (reżyser i aktor znany m.in. z „Niebiańskiej plaży”), który odniósł spory sukces komercyjny. Z kolei na podstawie jednej z jego ostatnich powieści „Zachowaj spokój” nakręcono miniserial o tych samym tytule, w którym w główne role wcieli się znakomici Magdalena Boczarska i Lasota.

Doceniany nie tylko przez czytelników

Harlan Coben doceniany jest za swoją twórczość nie tylko przez oddane rzesze miłośników jego kryminałów, ale również przez branżę literacką. Powieści Cobena były nagradzane prestiżowymi nagrodami przyznawanymi w kategorii literatury kryminalnej. Jego talent dostrzeżono bardzo szybko, bo już w 1997 r. za powieść „Bez śladu” otrzymał między innymi najbardziej popularne amerykańskie odznaczenie literackie, tj. Nagrodę im. Edgara Allana Poego (popularnie zwaną Edgar Awards). Jego talent literacki doceniany jest także poza Stanami Zjednoczonymi. Wspomnieć należy choćby o odznaczeniu, które otrzymał z rąk burmistrza Paryża (Medal Honorowy Vermeila za zasługi dla kultury i społeczeństwa).

Harlan Coben na ekranie

Powieść „Zachowaj Spokój” to trzymający w napięciu i pełen zaskakujących zwrotów akcji thriller psychologiczny, który opowiada o losach nastolatka w dużym mieście. Po samobójczej śmierci szkolnego kolegi chłopak znika w zagadkowych okolicznościach, a jego rodzice starają się dociec, czy ma to związek z tragiczną śmiercią kolegi. „Zachowaj spokój” podejmuje ponadto uniwersalne tematy dotyczące miłości oraz zaufania do drugiego człowieka. o opowieść o miłości, a także próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak daleko człowiek jest w stanie się posunąć chcąc dotrzeć do prawdy. Wśród innych tytułów autorstwa Cobena, które zostały przeniesione na ekran znalazły się choćby „Jedyna Szansa”, „Tylko jedno spojrzenie”, „W głębi lasu” czy „Bez pożegnania”. Lektura książek Cobena to wyjątkowa uczta literacka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here