Czym jest Intercom i do czego służy?

0
336
Czym jest Intercom i do czego służy?

Intercom jest urządzeniem komunikacyjnym najczęściej montowanym w budynkach, lecz spotyka się też modele przenośne wykorzystywane np. podczas podróży motocyklem. Sprzęt ten umożliwia nawiązanie połączenia bez używania publicznej sieci telefonicznej, dzięki czemu przydaje się w wielu różnych sytuacjach. Co warto o nim wiedzieć?

Mechanizm działania i zastosowanie Intercomu

Intercomy składają się ze stacji abonenckich wyposażonych w mikrofony, głośniki i przyciski nawiązywania połączenia. Są to na ogół instalacje o stałym, stacjonarnym charakterze. Łączność da się nawiązać jedynie w obrębie jednego systemu interkomowego. Zastosowanie i liczba osób mogących korzystać z tego rozwiązania są zależne od liczby rozgałęzień. Bardziej zaawansowane modele Intercomów posiadają większą liczbę stacji abonenckich i potrzebują jednostki centralnej do prawidłowego funkcjonowania. Połączenie nawiązywane między stacjami może zostać porównane do komunikowania się przy pomocy transmisji radiowej. Technologia transmisji sygnału dźwiękowego jest w dużym stopniu zależna od konkretnego Intercomu. Do urządzeń domowych zalicza się np. domofony. Intercom wykorzystywany jest też w systemach łączności powietrznej oraz wojskowej. Osoby cywilne używają również Intercomów bezprzewodowych do montażu na kaskach celem komunikacji w trakcie jazdy na motocyklu. Sprzęt ten jest także wykorzystywany podczas rajdów samochodowych i wyścigów. Umożliwia komunikację kierowców i pilotów z zespołem. Na rynku dostępne są tez Intercomy kasowe cieszące się coraz większą popularnością. Gwarantują bezkontaktową komunikację głosową pomiędzy osobami odgrodzonymi od siebie np. przegrodą bądź ścianą. To rozwiązanie stosowane w bankach, aptekach, recepcjach, przychodniach, punktach informacyjnych, punktach kasowych i wielu innych miejscach. Przydaje się wszędzie tam, gdzie istnieje duże ryzyko zakażenia, napadu i innych niebezpiecznych sytuacji.

Intercom domowy

Intercom domowy jest używany na bardzo szeroką skalę. Domofony są powszechnie montowane przy wejściach do klatek schodowych oraz bramkach wejściowych na posesje. Urządzenia są proste w obsłudze i nie generują dodatkowych kosztów eksploatacyjnych. Sama instalacja również jest łatwa. Stacje abonenckie nazywa się unifonami. Tak też można określić Intercom słuchawkowy umieszczany w środku mieszkania. Umożliwia nie tylko otwarcie drzwi, ale też nawiązanie komunikacji, gdy otrzyma sygnał od unifonu znajdującego się przy wejściu do budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here