Czym jest komora chłodnicza?

0
483
Czym jest komora chłodnicza?

Komory chłodnicze są nowoczesnymi urządzeniami, jakie pozwalają przechowywać produkty mrożone i świeże, które wymaga odpowiedniej temperatury. Znajdują zastosowanie nie tylko w branży spożywczej, lecz także w branży farmaceutycznej. Bazują na specjalistycznej konstrukcji, co zapewnia skuteczne zachowanie wymaganych parametrów. Czym jest taka komora? Jak jest zbudowana? Na jakiej zasadzie działa urządzenie?

Nowoczesna komora chłodnicza

Najprościej rzecz ujmując, komora chłodnicza to specjalne pomieszczenie, gdzie przechowuje się produkty gotowe i półprodukty w określonej temperaturze. Zamknięta przestrzeń cechuje się sporą paroszczelnością i izolacyjnością cieplną, dzięki czemu zachowamy stały poziom temperatury. Kubatura urządzenia oscyluje w granicach od 3 do nawet 150 m3, a zakres osiąganej temperatury wynosi od -30 do +15 stopni Celsjusza.

Jeżeli chcemy zachować odpowiednie wartości w komorze chłodniczej, trzeba zastosować odpowiedni agregat chłodniczy. Co ciekawe, jest on montowany na zewnątrz konstrukcji i połączony z instalacją chłodniczą. Działa on także we współpracy z parownikiem wewnątrz sprzętu i regulatorami temperatury, dając możliwość ustawienia konkretnych parametrów. Podczas doboru zazwyczaj zwracamy uwagę na:

  • bilans zysków ciepła w ciągu doby,

  • powierzchnię pomieszczenia,

  • pojemność pomieszczenia,

  • wydajność,

  • ekonomiczne utrzymanie danych wartości,

  • przedłużoną trwałość przechowywanych produktów w komorze.

Jak zbudowana jest komora chłodnicza?

Warto zauważyć, że komora chłodnicza opiera się na pionowych i poziomych przegrodach. Są one tworzone z atestowanych płyt warstwowych i dokładnie wyliczonej izolacyjności cieplnej, która dotyczy zjawiska przepływu wilgoci i ciepła. Niezwykle istotne jest to, że ściany, posadzka oraz strop mogą mieć stałą lub modułową konstrukcję. Ta druga opcja da nam możliwość rozbudowania pomieszczenia. Producenci stosują izolację dzięki styropianowi i piance poliuretanowej i danej grubości. Zastosowany materiał musi cechować się wysoką wytrzymałością na gnicie i ściskanie, jak też niską palnością, stabilnością chemiczną i bezwonnością. Dla użytkownika cenne jest łatwe utrzymanie komory w czystości, co pozwoli zachować najwyższe wymogi sanitarne.

Solidna komora chłodnicza znajduje zastosowanie w wielu miejscach. Zakupu dokonamy w internetowych sklepach, które prześcigają się w szerokich ofertach i atrakcyjnych cenach. Nie należy zapominać o dobrej jakości i znanej marce, dzięki czemu sprzęt posłuży nam przez bardzo długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here