Pojawienie się nowego członka rodziny to ogromne wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców, którzy chcieliby, by rozwój pociechy przebiegał bez zakłóceń. Sęk w tym, że wszystko jest dla nich nowe a nieznajomość stadiów rozwoju dziecka może prowadzić do przeoczenia pojawiających się dysfunkcji. Rodzice bez przerwy zastanawiają się, czy ich dziecko w odpowiednim tempie przejawia zdobycie kolejnych umiejętności oraz, czy odpowiednio się nim zajmują. Aby uzyskać w tej kwestii pewność, warto udać się z niemowlakiem do fizjoterapeuty.
Kiedy do fizjoterapeuty?
Można powiedzieć, że rozwój niemowlaka przebiega sekwencyjnie, to znaczy, że wystąpienie kolejnego stadium rozwoju warunkowane jest zdobyciem umiejętności niższego poziomu, np. umiejętność obracania się na brzuch jest poprzedzona zdobyciem umiejętności kołysania się na boki. Brak lub wyraźne opóźnienie w pojawieniu się umiejętności powinny skłonić rodziców do wizyty u fizjoterapeuty. Z czym najczęściej może występować problem? Maluszek może mierzyć się z asymetrią, gdy przy wykonywaniu ruchów za bardzo „skraca” jeden bok ciała. Innym częstym problemem, z którym zgłaszają się rodzice jest duża niechęć do leżenia na brzuszku.
Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty?
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty może być stresującą sytuacją dla rodziców. Czego można się na niej spodziewać i jak się do niej przygotować? Przede wszystkim warto zapisać sobie pytania, które chcemy zadać, spostrzeżenia oraz obawy dotyczące rozwoju dziecka. Należy przypomnieć sobie kiedy mniej więcej dziecko zdobywało poszczególne umiejętności, fizjoterapeuta na pewno będzie o to pytał. Na wizytę warto zabrać książeczkę zdrowia oraz pampers na zmianę. Po zebraniu wywiadu od rodziców, dziecko zostanie rozebrane do pampersa a fizjoterapeuta przystąpi do oceny rozwoju ruchowego niemowlaka. Specjalista pracuje z całym ciałem niemowlaka, przykładając ręce w różne punkty jego ciała i mobilizując do wykonania ruchu. Warto dodać, że fizjoterapia niemowląt bardzo często sprowadza się do pokazania rodzicom na czym polegają zasady przyjaznej pielęgnacji. Na czym polega ta pielęgnacja? To między innymi odpowiedni sposób noszenia, odkładania, przewijania dziecka, tak, by niepotrzebnie nie nasilać odruchów pierwotnych (np. odruchu Moro). Przyjazna pielęgnacja zapobiega nadmiernemu pionizowaniu dziecka oraz wspomaga proces zdobywania kolejnych umiejętności.
W trosce o harmonijny rozwój
Współcześni rodzice są rodzicami świadomymi i coraz częściej korzystają z porad specjalistów, by mieć pewność, że w odpowiedni sposób zajmują się swoją pociechą. Fizjoterapia niemowląt może wpłynąć na wykształcenie i ugruntowanie prawidłowych nawyków związanych z pielęgnacją niemowlaka bezpośrednio przekładając się na jego rozwój. A jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć.