Czym zabezpieczać metalowe części przed korozją?

0
1675
Czym zabezpieczać metalowe części przed korozją?

Niewłaściwie zabezpieczone powierzchnie metalowe szybko korodują, co wpływa na ich estetykę i funkcjonalność. Dlatego do budowy wielu pojazdów i maszyn wykorzystuje się stal ocynkowaną lub nierdzewną. Jednak nawet takie metale nie są w pełni bezpieczne od ryzyka korozji. Z myślą o metalowych częściach szczególnie narażonych na rdzewienie stosuje się dodatkowe powłoki zabezpieczające. Przykładem takich powłok są środki antykorozyjne Fuchs Anticorit, które można podzielić na dwie grupy.

Grube antykorozyjne powłoki woskowe

Podstawowym rodzajem środków antykorozyjnych powszechnie stosowanych do ochrony wewnętrznych profilii karoserii pojazdów oraz różnego rodzaju części, urządzeń i maszyn w okresach czasowego wyłączenia z eksploatacji są tzw. woskowe zabezpieczania długoterminowe. W tej grupie środków Fuchs Anticorit znajduje się wiele preparatów bazujących na olejach mineralnych i syntetycznych, które tworzą na powierzchni zabezpieczanego elementu grubą, woskową warstwę ochronną. Co ważne, powłoki ochronne wykonane z wykorzystaniem tego typu środków są suche, ale charakteryzują się dużą elastycznością. W odróżnieniu od popularnych powłok bitumicznych nie ma najmniejszego problemu z ich usunięciem. Dzięki temu zakonserwowaną maszynę można dość szybko przywrócić do pełnej funkcjonalności bez ryzyka uszkodzenia jej metalowej powierzchni.

Cienkie powłoki z niewidoczną warstwą antykorozyjną

Drugą grupą nowoczesnych środków antykorozyjnych oferowanych m.in. przez firmę Fuchs są preparaty wolne od olejów, bazujące na wykorzystaniu nowoczesnych, lotnych inhibitorów korozji, które zabezpieczają metalowe powierzchnie przez emisję specjalnej fazy gazowej, która eliminuje ryzyko wystąpienia ognisk korozji. Cienkie i niewidoczne powłoki antykorozyjne Fuchs Anticorit stosuje się zwykle w instalacjach specjalnego przeznaczenia, na przykład w instalacjach hydraulicznych, a także przy zabezpieczaniu mebli metalowych, różnego rodzaju zbiorników i butli, zaworów i złączy. Wszędzie tam, gdzie nałożenie dodatkowej powłoki antykorozyjnej nie powinno wpływać na estetykę chronionego elementu metalowego.

Do zabezpieczania metalowych powierzchni przed korozją można stosować podkłady i farby, tradycyjne powłoki bitumiczne oraz specjalistyczne środki antykorozyjne, takie jak preparaty Fuchs Anticorit. W tym ostatnim przypadku, w zależności od potrzeb można stosować środki antykorozyjne tworzące na zabezpieczanej powierzchni grubą, woskową warstwę ochronną lub preparaty działające w nieco inny sposób, bazujące na wykorzystaniu lotnych inhibitorów korozji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here