ruk termiczny jest jedną z metod drukowania, w której etykieta termiczna jest podgrzewana przez głowicę termiczną drukarki i pojawia się żądany obraz. W przypadku tej metody drukowania materiały eksploatacyjne obejmują etykiety termiczne. Drukarki, które wykorzystują technologię druku termicznego nazywane są „drukarkami termicznymi”.
Przyjrzyjmy się teraz, czym jest druk termotransferowy?
Druk termotransferowy jest metodą drukowania, w której głowica termiczna drukarki nagrzewa już taśmę barwiącą, tzn. taśmę termotransferową, dzięki czemu warstwa farby jest przenoszona na etykietę termotransferową z taśmy termotransferowej. W przypadku druku termotransferowego materiały eksploatacyjne obejmują etykiety termotransferowe i taśmę termotransferową. Drukarki wykorzystujące technologię druku termotransferowego nazywane są drukarkami termotransferowymi.
- Ta technologia druku termotransferowego zależy od warunków i czasu przechowywania towarów.
- Przy stosowaniu druku termotransferowego należy wziąć pod uwagę czas przechowywania towarów.
Zapewniona technologia druku termotransferowego, przy użyciu taśmy termotransferowej, nie ma zdolności do blaknięcia, co pozwala na osiągnięcie wielokrotnie lepszej odporności na tarcie i inne czynniki zewnętrzne. Z tego wszystkiego, technologia druku termotransferowego jest nieco bardziej kosztowna i skomplikowana ze względu na dodatkowy materiał eksploatacyjny zwany taśmą termotransferową.
Zalety i wady druku termotransferowego
- w rzeczywistości nie ma ograniczeń w wyborze przedmiotów do dekoracji (plecaki, czapki, pamiątki, dywaniki komputerowe, bluzy itp.);
- drukowanie odbywa się z godną pozazdroszczenia prędkością (maksymalnie 20 sekund);
- możesz stworzyć trójwymiarowy obraz, nawet w 3D;
- obraz nie jest wymazany, nie blaknie, nie rozpada się;
- druk termiczny jest korzystny w każdym obiegu;
- do przetłumaczenia szkicu potrzebna jest temperatura w zakresie 120-180 stopni, dzięki czemu można bezpiecznie używać bawełny i juty.
Oczywiście są też wady druku termicznego:
- ograniczona paleta kolorów, chociaż istnieją opcje nadruku lamparta, złota i srebra;
- ilustracja nie „zlewa się” z tkaniną, jak w przypadku sublimacji, ale nieco ją pogrubia;
- zmienia się struktura i charakterystyka „malowanej” części płótna: powietrze nie krąży, a w upalny dzień może wystąpić efekt cieplarniany. Na tej podstawie nie powinieneś drukować całego produktu. Lepiej przyjrzeć się innym rodzajom druku;
- niemożliwe jest stworzenie obrazu z miniaturowych elementów, których wielkość jest mniejsza niż 1 mm.
Pomimo prostoty technologii, tekstylia mogą ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu na każdym etapie druku. Konieczne jest dokładne wyśrodkowanie rysunku na ubraniach, aby napis nie okazał się krzywy. Często podczas opuszczania platformy prasy termotransferowej aplikacja porusza się niepostrzeżenie. Ważne jest prawidłowe ustawienie ciśnienia i temperatury oraz kontrolowanie czasu pieczenia. Wskaźniki te dobierane są indywidualnie, biorąc pod uwagę zalecenia producentów folii oraz właściwości tkaniny.