Promieniowanie UVB i UVA ma destrukcyjny wpływ na naszą skórę. To właśnie promieniowanie UVB wywołuje reakcję obronną organizmu w postaci produkcji melaniny, a w rezultacie nasza skóra się opala. Jednak nie pozostaje to bez wpływu na fotostarzenie, zwłaszcza gdy nie stosuje się odpowiedniej ochrony. Jak chronić skórę przed przyspieszonym procesem starzenia na skutek promieniowania UV?
Dlaczego promieniowanie UV przyspiesza proces starzenia?
Promieniowanie UV niszczy komórki naskórka i powoduje wytwarzanie cytokin przeciwzapalnych i enzymów. Warto wiedzieć, że powodują one starzenie się skóry. UVA zakłóca też syntezę kolagenu i elastyny. Na skutek działania promieniowania UV na skórze pojawiają się przebarwienia. Plamy pigmentacyjne mogą mieć różny rozmiar. Wszelkie pieprzyki i zmiany trzeba obserwować, gdyż mogą przekształcić się w zmiany złośliwe. Nowotwory skóry mają związek z nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV, a także stosowaniem nieodpowiedniej ochrony.
Jak dbać o skórę twarzy, by chronić ją przed fotostarzeniem?
Procesy degradacji komórek przez promieniowanie UVA i UVB są znane, jednak mimo wszystko trudno oprzeć się pokusie opalenia skóry latem. Można, a nawet trzeba ją chronić przed destrukcyjnym działaniem słońca. Najlepiej sięgać po kremy z najwyższym filtrem UV, czyli SPF 50. Krem z SPF 50 do twarzy i ciała zapewnia 50-krotnie większą ochronę. To jednak nie oznacza, że możesz przebywać na słońcu 750 minut, bo byłoby to szkodliwe zwłaszcza przy bardzo wysokich temperaturach. W końcu wtedy nasz organizm bardzo szybko się odwadnia. Może też dojść do udaru słonecznego. Istotne znaczenie ma również to, że ochrona UV danego kremu z czasem jest mniejsza, stąd trzeba powtarzać jego aplikację co 2-3 godziny i dotyczy to nawet kremu SPF 50. Skóra łuszczy się w ramach naturalnego procesu oraz czynników zewnętrznych, do tego się poci, stąd ponawianie aplikacji kremu jest niezbędne. Czy codziennie nakładać krem z SPF? Jest to niezbędne i można stosować go pod makijaż jako bazę. Nie musicie zatem rezygnować z makijażu, by zapewnić sobie optymalną ochronę. Gdy Twoja cera jest bardzo tłusta, to możesz skorzystać z kolei z mgiełki z filtrem SPF 50, która ma lekką formułę i aplikujesz ją na makijaż. Stosując ochronę UV powinniście normalnie używać innych kosmetyków pielęgnacyjnych. Zatem zarówno serum, jak i krem zwężające pory, czy przeciw przebarwieniom albo innym problemom skóry się sprawdzą. Możecie też wybierać kremy BB, CC czy DD z ochroną UV.
Jak prawidłowo aplikować kremy i emulsje z filtrem UV? O czym należy pamiętać?
Krem z SPF 50 należy aplikować przynajmniej 30 minut przed ekspozycją na słońce. Jeśli chcesz dodatkowo zastosować emulsję przyspieszającą opalanie, to pamiętaj, by zarezerwować sobie więcej czasu przed wyjściem. Taką emulsję możesz użyć po wchłonięciu się kremu, najlepiej ok. 30 minutach. Ma ona dodatkowo działanie nawilżające i zapewnia skórze ładniejszy wygląd. Można wybrać kremy wzbogacone np. witaminą E, która ma właściwości przeciwutleniające. W związku z tym zwalcza wolne rodniki tlenowe, które odpowiedzialne są także za fotostarzenie. Aplikację kremu powtarzajcie każdorazowo po kąpieli w basenie, morzu czy innym akwenie. Najlepiej wtedy skorzystać z natrysku, jeśli jest dostępny, a później wytrzeć dokładnie skórę i nałożyć krem z filtrem UV. Nigdy nie popełniajcie błędu, by suszyć skórę na słońcu, to prosta droga do poparzeń słonecznych i fotostarzenia, bo woda działa niczym soczewka i przyciąga promieniowanie UV.