Jak przekonać dziecko do nauki matematyki? Poznaj nasze sprawdzone sposoby!

0
67
Jak przekonać dziecko do nauki matematyki? Poznaj nasze sprawdzone sposoby!

Matematyka to jeden z tych szkolnych przedmiotów, którego nauka sprawia niemałe trudności. Niestety – matematyki nie da się przysłowiowo „wykuć na blachę”, a jej zasady trzeba po prostu zrozumieć. Dziś więc opowiemy o tym jak przekonać dziecko do nauki matematyki. Poznaj innowacyjne metody nauczania, dzięki którym młody umysł będzie efektywnie i przede wszystkim z przyjemnością przyswajał kolejne działy tego przedmiotu!

Sposoby, które pomogą Twojemu dziecku uczyć się matematyki!

Nie bez powodu matematyka nazywana jest królową nauk – uczy nas logicznego i analitycznego myślenia, a także poprawnego wnioskowania. Z drugiej strony zrozumienie jej zasad nieraz kosztuje ucznia bardzo dużo energii i czasu – jeżeli godziny spędzone nad książkami nie przynoszą odpowiednich rezultatów, to dziecko może się po prostu zniechęcić do nauki tego przedmiotu. Jeśli Twój podopieczny dopiero rozpoczyna przygodę z nauką matematyki, to Twoja pomoc i wsparcie w zrozumieniu podstawowych zagadnień tej nauki jest niezwykle ważna. Jak pomóc dziecku w nauce matematyki?

Wprowadź matematykę do życia codziennego

Jak przekonać dziecko do nauki matematyki? Poznaj nasze sprawdzone sposoby!

Doskonałym pomysłem jest wprowadzenie matematyki do życia codziennego. Dzięki praktycznym ćwiczeniom np. podczas robienia zakupów czy gotowania, dziecko znacznie szybciej przyswoi konkretne pojęcia i umiejętności matematyczne. Ile zapłaciłaś w sklepie i ile otrzymałaś reszty? Skoro w paczce jest 10 jajek, a Ty do jajecznicy zużyłeś 5 to jaki jest to ułamek całości? Na podstawie tych prostych pytań, dziecko lepiej i szybciej przyswoi matematyczne zagadnienia!

Nauka matematyki poprzez zabawę klockami

Kolejny pomysł to wykorzystywanie klocków, bierek, prostych gier planszowych lub innych przyrządów zabawowych do nauki matematyki. Małym dzieciom znacznie łatwiej jest zrozumieć pewne zagadnienia, jeśli zostaną im one zobrazowane, dlatego naukę liczenia oraz ułamków warto przedstawiać im za pomocą kolorowych patyczków do liczenia czy klocków.

Zapisz dziecko na ciekawe zajęcia dodatkowe z matematyki

Jak przekonać dziecko do nauki matematyki? Poznaj nasze sprawdzone sposoby!

Jeśli tłumaczenie matematycznych zagadnień przychodzi Ci z trudem, a Twój Maluch nie najlepiej radzi sobie z samodzielną nauką, to warto zapisać je na korepetycje z matematyki. Gdynia, Warszawa, Kartuzy czy Tarnów – niezależnie od tego, w którym z tych miast szukasz tego typu zajęć, to z pewnością je znajdziesz. To fakt – oferta zajęć dodatkowych z matematyki jest naprawdę szeroka, jak więc w gąszczu tak wielu opcji znaleźć zajęcia, które faktycznie pomogą dziecku przekonać się do nauki tego przedmiotu? Na to pytanie nie ma niestety prostej odpowiedzi. Podpowiemy jednak, że warto zwrócić uwagę na opinie na temat konkretnego korepetytora oraz na stosowaną metodologię zajęć. Jeżeli mowa o metodologii to naszym zdaniem najlepiej sprawdza się taka, która angażuje uwagę dziecka. Dobrym tego przykładem są coraz bardziej w ostatnim czasie popularne lekcje z matematyki w Minecrafcie czy Lego Education.

Nauka poprzez komputerowe gry edukacyjne

Skoro już wspomnieliśmy o nauce matematyki w Minecrafcie, to grzechem byłoby nierozwinięcie tego tematu. Zwróćmy uwagę na to, z jakim skupieniem dziecko oddaje się rozgrywce w swojej ulubionej grze komputerowej. To potencjał, który kilka lat temu postanowili wykorzystać pracownicy Microsoftu, tworząc edukacyjną wersję Minecrafta. W ramach tej i podobnych gier edukacyjnych dzieci mogą przyswajać wiedzę w maksymalnie przystępny dla siebie sposób.

Nie od dziś wiadomo, że nauka poprzez zabawę przynosi doskonałe rezultaty. Dlatego więc coraz częściej możemy spotkać się z zajęciami dodatkowymi, w ramach których w świecie gry prowadzi się angielski dla dzieci, matematykę czy inne przedmioty szkolne. Zalety stosowania gier komputerowych jako platformy do przekazywania wiedzy w ostatnim czasie dostrzegło nawet polskie Ministerstwo Edukacji, które zaczęło szkolić pedagogów właśnie w tym zakresie.

Nauka matematyki to proces

Na którym etapie ścieżki edukacyjnej dziecka przygotowania do egzaminu ósmoklasisty można uznać za rozpoczęte? Tak naprawdę już na etapie nauki dodawania i mnożenia! Nauka matematyki to proces, a opanowanie każdego jej kolejnego działu jest podstawą do zrozumienia następnego. Bez opanowania mnożenia nie zrozumiemy pierwiastków, a bez dzielenia ułamków – dlatego dbajmy o to, by dziecko miało przestrzeń i warunki do efektywnej nauki tego jakże ważnego przedmiotu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here