Codzienne menu psa powinno być odpowiednio zbilansowane i pełnowartościowe, a przy okazji smaczne, dzięki czemu zwierzak nie będzie wybrzydzał i jedzenie nie będzie zalegało w jego misce. Najczęściej podstawą wyżywienia domowych psów są karmy suche, pełnoporcjowe. Taka karma dla psa zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do normalnego funkcjonowania zwierzęcia, ma dużą gęstość kaloryczną (dużo kalorii w małej objętości) i jest dość twarda, co korzystnie wpływa na psie uzębienie.
Monotonia psiej miski
Codzienne podawanie zwierzęciu tej samej suchej karmy ma wiele zalet. Przede wszystkim minimalizujemy ryzyko występowania problemów trawiennych i w łatwy sposób możemy kontrolować ilość spożywanego przez psa jedzenia. Niestety nawet najlepszej jakości karma dla psa w końcu zwierzęciu się znudzi. Monotonia w psim menu jest pożyteczna, ale nie powinna być długotrwała. W celu urozmaicenia psich posiłków karmę suchą można łączyć z mokrą, co kilka dni dodając do psich posiłków niewielką ilość tej drugiej. Wówczas należy nieznacznie zmniejszyć ilość suchej karmy, dzięki czemu pies nie będzie przekarmiony i nie zacznie tyć. Mokre karmy dla psów mają intensywniejszy zapach i smak, przez co zwierzęta chętniej po nie sięgają. Nowy pokarm należy wprowadzać stopniowo, w małych ilościach, co powinno pomóc w uniknięciu problemów gastrycznych.
Jak często zmieniać suchą karmę?
Częste modyfikacje w psim menu nie są polecane. Jednak co pewien czas należy psią dietę zmienić, zastępując określony smak suchej karmy innym lub po prostu zmieniając jedną karmę na inną. Radykalne zmiany w większości przypadków nie są dobrą metodą. Nowa karma dla psa zawsze powinna być wprowadzana stopniowo, w niewielkiej ilości, najpierw do jednego, a następnie do każdego posiłku. Dzięki temu dajemy psu czas, by przyzwyczaił się do nowego smaku. Jeśli będzie on odpowiadał zwierzęciu, stopniowo zwiększamy ilość nowej karmy, a redukujemy dawkę karmy dotychczas stosowanej. W ten sposób posiłki się bilansują i układ pokarmowy psa przyzwyczaja się do nowego jedzenia. Według wielu ekspertów suchą karmę dla psa należy podmienić na inną nie częściej niż raz na cztery miesiące.
Nikt nie lubi jeść ciągle tego samego, również zwierzęta. W przypadku psów nie warto jednak ciągle eksperymentować i każdego dnia podawać zwierzęciu innego pokarmu. To niepraktyczne i bezcelowe. Gdy pies zaakceptuje określony pokarm, warto przy nim trwać przynajmniej przez 3-4 miesiące. Dla urozmaicenia diety suche karmy dla psów można uzupełniać karmami mokrymi, a co kilka miesięcy zmienić smak podstawowego pożywienia, oczywiście stopniowo, by pies mógł się przyzwyczaić.