Jakie jest znaczenie zabawek edukacyjnych dla rozwoju dziecka?

0
791
Jakie jest znaczenie zabawek edukacyjnych dla rozwoju dziecka?

Wybranie odpowiednich zabawek dla dziecka jest bardzo trudną sztuką. Według psychologów dziecięcych i osób specjalizujących się w doradzaniu w kwestiach wychowania dzieci, zabawka powinna bowiem nie tylko dawać dziecku możliwość rozrywki, ale również powinna pozytywnie wpływać na jego dalszy rozwój. Jest to tak bardzo ważne przede wszystkim dlatego, że małe dzieci spędzają większość swojego czasu na zabawie i właśnie w jej trakcie najbardziej odkrywają świat.  Dobrym wyborem są więc tzw. zabawki edukacyjne. W artykule opisujemy, jakie mogą mieć one znaczenie da prawidłowego rozwoju dzieci.

Co to jest zabawka edukacyjna?

Według podstawowej definicji terminu „zabawka edukacyjna”, są to zabawki, które mają za zadanie sprawienie, że dziecko podczas korzystania z nich będzie się czegoś uczyło. Oczywiście uczenie się w tym rozumieniu, nie dotyczy tego samego co uczenie się w szkole lub w trakcie pierwszych tego typu zajęć jeszcze w przedszkolu. Stosowanie zabawek edukacyjnych ma na celu rozwinięcie w dziecku ciekawości świata, pobudzenie wyobraźni i aktywizowanie dziecka do szukania odpowiedzi na pojawiające się wraz z ciągłym jego rozwojem pytania. Korzystanie z zabawek edukacyjnych ma za zadanie nauczyć dziecko logicznego myślenia i dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych pomiędzy podejmowanymi decyzjami i działaniami. Dobra zabawka edukacyjna dla dziecka powinna być oczywiście idealnie dobrana do jego wieku i etapu jego rozwoju i percepcji. Tylko wtedy oprócz szukanej przez dzieci podczas zabawy rozrywki, będzie mogła także pozytywnie wpłynąć na ich dalszy rozwój.

Sprawdź także:  Zabawy edukacyjne na każdą pogodę

Jak dodaje nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu z zabawkami Kraina ZabawyWybór zabawek edukacyjnych dla małych dzieci jest bardzo dobrym pomysłem. Oprócz samego wyboru odpowiedniej zabawki lub zabawek ważne jednak będzie również to, w jaki sposób dziecko będzie się nimi bawiło. Warto pozwolić na to, żeby dziecko samemu odkrywało, o co chodzi w danych zabawkach i w jaki sposób działają. Nie powinniśmy sami wskazywać dziecku rozwiązań napotkanych w trakcie zabawy problemów oraz odkrywać wszystkich zastosowanych w zabawkach edukacyjnych zagadek.

Jakie są obecnie dostępne rodzaje zabawek edukacyjnych?

Obecnie w najlepszych sklepach z zabawkami dostępnych jest już bardzo dużo rodzajów zabawek edukacyjnych, spośród których bez problemu uda się każdemu wybrać takie, które będą najlepsze dla ich dzieci. Rolą zabawek edukacyjnych jest pobudzanie wyobraźni, kształtowanie motoryki oraz wpływanie na poczucie bezpieczeństwa malucha. Korzystanie z zabawek edukacyjnych powinno się zacząć bardzo szybko. Już u najmłodszych dzieci i niemowląt dobrym pomysłem jest stosowanie np. mat i stolików edukacyjnych, które w naturalny sposób pozwalają dzieciom odkrywać nowe kształty kolory czy faktury przedmiotów. U dzieci w tym wieku nie liczy się przeznaczenie danych zabawek, nie jest istotne to, czy są one stworzone dla dziewczynek, czy dla chłopców. Początkowy etap poznawania świata jest bowiem taki sam u każdego dziecka. Dopiero później zaczną się w dzieciach kształtować gusta. Niemowlęta i bardzo małe dzieci, póki co będą stosowały zabawki edukacyjne po to, ze jak najlepiej od początku móc poznawać otaczający je świat.

Sprawdź także:  Rowerki biegowe dla dzieci - przewodnik dla rodziców

Zabawki edukacyjne z czasów naszej młodości

Wśród zabawek edukacyjnych znajdują się także zabawki, które każdy z nas zna z czasów swojego dzieciństwa. My też będąc małymi dziećmi bardzo lubiliśmy się bawić klockami, czy różnymi układankami. Wiele osób w wieku dziecięcym lubiło i cały czas lubi także rysować lub malować farbkami. Wszystkie te rodzaje zabawek także pełnią funkcje zabawek edukacyjnych, ponieważ mają duży wpływ na rozwój dziecięcej kreatywności i wyobraźni. Dobrym rodzajem zabawek dla dzieci są także np. gry planszowe, w których uczą się współpracy lub konkurowania z innymi członkami rodziny, lub z rówieśnikami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here