Windows 10 Zdjęcia – darmowa aplikacja do edycji zdjęć

0
750
Windows 10 Zdjęcia – darmowa aplikacja do edycji zdjęć

Aplikacja Zdjęcia to narzędzie, które jest doskonale znane wszystkim użytkownikom systemu Windows 10 – jest to bowiem domyślny program umożliwiający przeglądanie zapisanych na komputerze zdjęć. Mało osób wie jednak, że oprogramowanie firmy Microsoft oferuje o wiele więcej możliwości, niż tylko oglądanie ulubionych fotografii. W niniejszym tekście przedstawiamy więc najważniejsze funkcjonalności związane z edycją oraz automatycznym poprawianiem zdjęć za pomocą tej aplikacji.

Wygodne przeglądanie oraz porządkowanie zdjęć

Aplikacja Zdjęcia jest najlepiej znana ze swojej podstawowej funkcji, czyli możliwości wygodnego oglądania, katalogowania oraz sortowania zdjęć. Pomimo swojej nazwy program bez problemu obsługuje też większość popularnych formatów wideo, wliczając w to nagrania pochodzące z np. urządzeń mobilnych połączonych za pomocą konta Microsoft. Z poziomu przeglądarki zdjęć mamy także opcję uruchomienia trybu prezentacji (pokazu slajdów), okienka do drukowania oraz komfortowego przechodzenia do kolejnych zdjęć za pomocą bocznych paneli lub strzałek na naszej klawiaturze.

Z pomocą aplikacji można też sprawnie zarządzać cyfrowymi zasobami zgromadzonymi na swoim urządzeniu. Pomoże w tym z pewnością możliwość zintegrowania Zdjęć z usługą OneDrive, która pozwala na tworzenie kopii zapasowych oraz wyświetlanie tych fotografii, które są już zapisane w chmurze, a nie fizycznie w pamięci naszego urządzenia. Jeżeli wyrazimy na to zgodę, to aplikacja automatycznie połączy też istniejące duplikaty w jedno zdjęcie (np. integrując pliki w różnych formatach, takich jak JPG i RAW).

Aplikacja Zdjęcia jest też bardzo przydatnym narzędziem do importowania zdjęć z innych urządzeń, które podłączamy do komputera – np. telefonu czy aparatu.

Opcje edycji zdjęć w programie Zdjęcia

Użytkowanie aplikacji kończy się zazwyczaj tylko na przeglądaniu fotek, ponieważ użytkownicy najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, ile opcji oferuje jeszcze ten program. Zdjęcia na Windows 10 Home lub Pro pozwalają na szybkie i proste edytowanie zdjęć – wśród podstawowych funkcji należy wymienić przycinanie, obracanie oraz automatyczne ulepszanie. Wystarczy tylko kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybrane zdjęcie i wybrać opcję „Edytuj w aplikacji Zdjęcia” (alternatywnie można przejść do panelu edycji bezpośrednio z podglądu danego zdjęcia, wybierając interesującą nas opcję z rozwijanego menu „Edytuj i utwórz”).

Dostępne w Zdjęciach funkcje umożliwiają dokonywanie poprawek znanych z zaawansowanych programów graficznych, mowa tutaj o m.in. dostosowaniu światła, koloru, wyrazistości czy nawet usuwaniu efektu czerwonych oczu. To oczywiście nie wszystko – windowsowska apka pozwala nawet na dodawanie efektów 3D oraz zaawansowaną obróbkę w zintegrowanej aplikacji Paint 3D.

Mówiąc o opcjach Zdjęć nie można zapomnieć o znanych nam doskonale z Instagrama filtrach. Aplikacja firmy Microsoft również dostarcza całkiem pokaźną kolekcję cyfrowych nakładek, które pozwolą nieco zmienić styl naszych zdjęć i zamaskować znajdujące się na nich niedoskonałości.

Tworzenie notatek … na zdjęciach

Zdarza się, że zdjęcia wymagają podpisu, dodatkowego wyjaśnienia lub instrukcji, np. kiedy wykorzystujemy fotografie w swojej pracy lub w czasie nauki. Aplikacja Zdjęcia wychodzi temu naprzeciw i umożliwia swobodne rysowanie, zarówno po zdjęciach, jak i nagraniach:

Opcja Rysowanie dostarcza zestaw trzech narzędzi, edytowalnych pod względem rozmiaru oraz koloru, za pomocą których można nanosić rysunki bezpośrednio na cyfrowym obrazie – wyjaśnia specjalista reprezentujący firmę Klucz-System z Gorzowa, która zajmuje się sprzedażą kluczy aktywacyjnych do oprogramowania i systemów operacyjnych.

Dlaczego warto korzystać z aplikacji Zdjęcia?

Aplikacja Zdjęcia oferuje bardzo szeroki wybór narzędzi, które pozwalają zarówno na wygodne przeglądanie swoich wizualnych zasobów, jak też ich podstawową obróbkę. Jeżeli nie jesteśmy grafikami i nie potrzebujemy zaawansowanych funkcjonalności, to opcje dostarczane przez produkt firmy Microsoft powinny być dla nas w zupełności wystarczające. Zwłaszcza, że program jest całkowicie darmowy oraz domyślnie zainstalowany na urządzeniach wyposażonych w system Windows 10.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here