Odpowiedź brzmi: to zależy. Przede wszystkim od własnych upodobań: miłośnicy książek, nawet jeżeli korzystają z innych form przekazu, za nic w świecie nie oddaliby „ukochanego drukowanego”. Kinomani wolą obejrzeć film, zarówno gdy chcą się pośmiać, jak i czegoś nauczyć. Książka i film w różny sposób oddziałują na odbiorcę i inaczej go angażują. To również może być powód, by wybrać jedno lub drugie.
Ani lepsze, ani gorsze – różne
Książka jest formą przekazu artystycznego, który bardzo uruchamia wyobraźnię odbiorcy. Wyraźnie widać to w obszarze literatury pięknej, gdzie fabuła zaprasza, by wyobrażać sobie opisywane postacie, scenerię, szczegóły wydarzeń. Ponadto, czytanie stymuluje koncentrację, wzbogaca słownictwo, pomaga nazywać własne doświadczenie oraz formułować myśli w mowie i piśmie. To kreatywne i twórcze zajęcie, dlatego szczególnie w procesie kształcenia dzieci i młodzieży nie powinno zabraknąć lektur.
Film jest mniej wymagającą formą przekazu, jeśli chodzi o zaangażowanie odbiorcy. Postawę widza cechuje pewna bierność: odbiera wrażenia, jakie wywołują naocznie przedstawieni bohaterowie. Jednak emocjonalny przekaz filmu jest o wiele silniejszy niż w przypadku słowa pisanego. I jest to niewątpliwie siła filmu – zdolność do „zaczarowania” widza, emocjonalnego wciągnięcia go w fabułę do tego stopnia, że zapomina o rzeczywistości. Dlatego film również należy wykorzystywać w pracy dydaktycznej: jako zagajenie pewnego tematu, zaangażowanie uczniów, przyczynek do dalszych dyskusji.
Chociaż wydawać by się mogło, że w obliczu dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej, książka w formie drukowanej wyjdzie z użycia, jednak tak się nie dzieje. Książka wciąż ma się dobrze! – stwierdza przedstawicielka księgarni wysyłkowej ARKADY.INFO. – W naszej księgarni oferujemy beletrystykę, przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, ale również literaturę fachową i albumy. Proponujemy także filmy DVD. Szczególną ofertę kierujemy do szkół i bibliotek, jesteśmy bowiem świadomi tego, jak wielką wagę w edukacji odgrywa słowo pisane.
Hobby – z książką pod pachą
W obecnych czasach, gdy chcemy dowiedzieć się jak coś zrobić, często zaglądamy do Internetu, gdzie można znaleźć wiele ciekawych filmów instruktażowych. Jednak półka z książkowymi poradnikami we własnym domu, ma swój urok niezależny od dostępności do sieci.
Co warto zgromadzić? Poradniki z zakresu prac domowych i ogrodowych, książki kucharskie. Szczególne miejsce należy się poradnikom z zakresu rękodzieła, choćby o tematyce takiej jak:
- decoupage (wprowadzenie ogólne bądź węższe specjalizacje, np. decoupage w stylu rustykalnym, prowansalskim czy orientalnym),
- ozdoby z koralików (zabawki lub biżuteria),
- nauka rysunku i malarstwa,
- zabawy plastyczne dla dzieci.
Oferta na rynku księgarskim jest bogata. Umożliwia rozwój własnego hobby – o które warto zadbać, ponieważ stanowi źródło relaksu i satysfakcji. Rękodzieło jest również wspaniałym sposobem na wspólne spędzenie czasu z dziećmi i uczenie ich nowych umiejętności, może być wykorzystane zarówno przez rodziców w warunkach domowych, jak i przez pedagogów podczas zajęć szkolnych.
Edukacja – co daje książka, a co film?
Podręczniki należą do podstawowych narzędzi nauczania dzieci, młodzieży i dorosłych. Jednak znaczącą rolę edukacyjną pełnią również książki innego typu, np. encyklopedie i leksykony. W tym obszarze warto zwrócić uwagę na bogato ilustrowane albumy:
- krajoznawcze
Dzięki nim można zaplanować podróż do wybranego zakątka Polski lub świata, poznać charakter danego miejsca, zarówno pod kątem występującej tam przyrody, jak i dostępnych zabytków. Umożliwiają też „zobaczenie” miejsc, które są ciekawe, a – z różnych powodów – nigdy do nich nie dotrzemy. Albumy krajoznawcze są znakomitym uzupełnieniem szkolnych lekcji geografii oraz historii.
- z dziedziny architektury i sztuk pięknych
Nieocenione dla uczniów i studentów zainteresowanych architekturą i historią sztuki. Nawet przy obecnym dostępie do Internetu, wertowanie albumów daje niezrównane zyski: zapamiętuje się style i epoki oraz syci wyobraźnię.
- z historii przedmiotów codziennego użytku
To kopalnia wiedzy o minionej codzienności. Jest ważna dla kolekcjonerów, ale poszerza horyzonty wszystkich zainteresowanych historią. Czym innym jest poznać historię starożytną od strony wojen rzymskich, a czym innym dowiedzieć się, jak zdobiono wówczas naczynia i zastawę stołową.
Wiele z materiałów dostępnych w albumach jest obecnie dostępna w filmowej. Jednak nie zawsze mamy możliwość odtworzenia filmu, pod względem technicznym obsługa albumu jest mniej wymagająca. Ponadto renomowane wydawnictwa książkowe gwarantują odpowiedni poziom merytoryczny przedstawionych treści. Nie zmienia to faktu, że – również w obszarze edukacji – film silniej oddziałuje na emocje, książka zaś służy spokojniejszym studiom.