Pozwolenie na kierowanie pojazdami, zwane potocznie prawem jazdy, to dokument, który w dzisiejszych czasach jest koniecznością. Nie trzeba posiadać własnego pojazdu. Firmy użyczają swoich aut, istnieje możliwość krótkoterminowego lub długoterminowego wynajmu samochodu. Jednak do prowadzenia pojazdu potrzebne są umiejętności, potwierdzone państwowym egzaminem. Kurs prawa jazdy jest realizowany przez różnego rodzaju ośrodki szkolenia kierowców. Co jeszcze oferują?
Prawo jazdy Częstochowa – co oznaczają poszczególne kategorie?
Prawo jazdy to ogólna nazwa dla dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu do drogach publicznych w Polsce. Krajowe przepisy wyróżniają siedemnaście kategorii prawa jazdy. Każda z nich zezwala na poruszanie się innym rodzajem pojazdu silnikowego, a ostatnia zarezerwowana jest dla motorniczych. Czas, by przyjrzeć się trzem z nich.
Kat a – każdy motocykl
Uprawnia do poruszania się każdym motocyklem, pojazdami z kategorii AM (motorower, lekki czterokołowiec, zespół pojazdów – powyższe pojazdy połączone z przyczepą – wyłącznie w Polsce) oraz zespołami pojazdów (powyższe pojazdy połączone z przyczepą – wyłącznie w Polsce). Egzamin na prawo jazdy kategorii a może zdawać osoba, która ma co najmniej 20 lat i od co najmniej 2 lat prawo jazdy kategorii A2 albo ukończyła 24 rok życia.
Kat b – znacznie więcej możliwości
Kategoria b daje dużo więcej możliwości w prowadzeniu pojazdami. Uprawnia między innymi do poruszania się pojazdami samochodowymi o dmc do 3,5 t, (z wyjątkiem autobusu i motocykla), z dołączoną przyczepą (zgodnie z dodatkowymi przepisami), pojazdami z kategorii AM, ciągnikami rolniczymi i pojazdami wolnobieżnymi (wyłącznie w Polsce), a od niedawna również motocyklami o pojemności skokowej silnika do 125 cm3.
Kat c – niektóre pojazdy ciężarowe
Zdobyciem uprawnień kategorii c, będą zainteresowani kierowcy zawodowi, prowadzący samochody ciężarowe.
Sposób na podniesienie swoich umiejętności? Jazdy doszkalające – dodatkowa oferta ośrodków szkolenia kierowców
Samo zdobycie uprawnień może nie wystarczyć. Zdarza się, że obowiązkowe 30 godz. praktyki to za mało, by poczuć się pewnie za kierownicą, nawet jeśli zdało się egzamin i zyskało uprawnienia. Warto wtedy rozważyć dokupienie jazd doszkalających, w trakcie których, pod okiem instruktora zwiększa się umiejętności. W ten sposób zyskuje się również, tak potrzebną w ruchu ulicznym, pewność siebie.