Poświęcanie długich godzin na naukę jednego przedmiotu może być męczące i frustrujące, tym bardziej, jeśli siedzenie z nosem w książkach nie przynosi oczekiwanych efektów. Z kolei brak rezultatów demotywuje ucznia do dalszej nauki. Jak w takim razie skutecznie wspierać dziecko w opanowywaniu wiedzy szkolnej? W tym artykule skupimy się na skutecznych metodach uczenia się, które pomóc mogą Twojemu dziecku w przyswajaniu szkolnego programu – zapraszamy do lektury!
Nauka poprzez zabawę także przynosi efekty!
Badania pokazują, że nauka poprzez zabawę przynosić może niesamowite efekty. Dzieci w takim trybie nauczania bawią się, przyjemnie spędzają czas, a do tego chętniej podejmują inicjatywę i przechodzą do działania. Uczniowie łatwiej przyswajają wiedzę, jeżeli jest ona wykładana poprzez zadania kreatywne angażujące uwagę ucznia. W wizję nauki poprzez zabawę doskonale wpisują się również edukacyjne wersje gier komputerowych np. Minecraft Education Edition. Już dziś nauczyciele polskich szkół publicznych są szkoleni w zakresie wykorzystywania tej gry jako pomocy dydaktycznej i całkiem możliwe, że w przyszłości na dobre zagości ona w polskich szkołach. Póki co, pierwszą certyfikowaną placówką edukacyjną w Polsce, która naucza dzieci w edukacyjnej wersji Minecrafta zarówno stacjonarnie, jak i online, jest Kopalnia Nauki i Wiedzy w Gdyni.
Indywidualne podejście do nauki – dostosuj sposób nauczania do preferencji ucznia
Każde dziecko jest wyjątkowe, posiada swoje predyspozycje i style uczenia się. W szkole nauczyciel nie ma możliwości poświęcić wszystkim uczniom odpowiedniej ilości czasu. Warto więc sprawdzić, czy w przypadku Twojego dziecka najlepszym rozwiązaniem nie byłoby dostosowanie metody nauczania do jego osobistych potrzeb. Czy warto więc zapisać dziecko na indywidualne korepetycje z matematyki, chemii lub jakiegokolwiek innego przedmiotu szkolnego? Jeżeli takie zajęcia są prowadzone przez doświadczonego pedagoga to zdecydowanie tak! W trakcie korepetycji indywidualnych pedagog może dokładniej określić które obszary programu wymagają dokładniejszego omówienia i dopasować sposób przekazywania wiedzy do preferencji ucznia.
Nauka pobudzająca zmysły
W dobie nowoczesnych technologii mamy dostęp do wielu innowacyjnych narzędzi, które wspierają dziecięcą edukację. Aplikacje mobilne, gry edukacyjne, oraz interaktywne programy mogą być doskonałym uzupełnieniem tradycyjnych metod nauczania, dzięki którym nauka staje się nie tylko skuteczniejsza, ale także bardziej atrakcyjna dla dziecka. Doskonałym przykładem jest wspomniana wcześniej edukacyjna wersja gry Minecraft, dzięki której poprzez praktyczne zadania dzieci zaczynają lepiej rozumieć matematykę czy język angielski. Gdynia – w tutejszym Parku Naukowo Technologicznym regularnie odbywają się zajęcia dla najmłodszych, w ramach których młode umysły mogą zdobywać wiedzę w nieszablonowy, a zarazem angażujący i po prostu ciekawy sposób.
W trakcie takich zajęć dzieci uczą się poprzez realizację eksperymentów bądź zabawy z planszami sensorycznymi. To coś zupełnie innego, niż zdobywanie „suchej” książkowej wiedzy. To możliwość chłonięcia jej za pomocą zmysłów takich jak dotyk, słuch czy węch. Pobudzanie danych receptorów aktywuje dodatkowe połączenia neuronowe – dowiedziono, że informacje przekazane w taki sposób o wiele trwałej zapisują się w mózgu. Może więc warto część z tych metod przenieść na szkolne podwórko? Najprawdopodobniej tak właśnie się stanie w niedalekiej przyszłości!