Pierwsze zęby u dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

0
477
Pierwsze zęby u dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

O zęby trzeba dbać – zarówno o te mleczne, jak i stałe. Odpowiednia higiena to jednak nie wszystko. Wyrastanie pierwszych mleczaków często wiąże się z dyskomfortem zarówno dla dziecka, jak i samych rodziców. O takie zęby trzeba również dbać wyjątkowo dobrze, by w przyszłości nie powodowały bardziej rozległych problemów. Poznaj najważniejsze informacje na temat pierwszych zębów u dzieci.

Kiedy pojawiają się pierwsze zęby u dziecka? 

Każde dziecko rozwija się w nieco innym tempie, ale można założyć, że u maluchów pierwsze zęby pojawiają się w okolicach 6 miesiąca życia. Zwykle przed tym momentem da się zaobserwować kilka objawów, często dość uciążliwych dla rodzica. Jest to np. głośne zachowanie, drażliwość, kłopoty ze snem, brak apetytu czy płacz. Wiele dzieci tuż przed pojawieniem się pierwszych zębów zaczyna brać do buzi różne, czasem brudne, przedmioty.

Zazwyczaj jako pierwsze pojawiają się siekacze. W przeciągu kolejnego roku wyrzynają się również kły oraz zęby trzonowe. Jest to więc długotrwały proces, który czeka każde dziecko i jego rodziców. Aby złagodzić dyskomfort związany z ząbkowaniem, warto masować dziąsła czy postawić na odpowiednie zabawki przystosowane do gryzienia. Dobrym pomysłem jest też skontaktowanie się z Centrum Dentystyki EuroDent w Krakowie, gdzie pracują osoby zajmujące się stomatologią dziecięcą. W razie jakichkolwiek wątpliwości, dotyczących np. opóźnionego wzrostu zębów, można zbadać pociechę i wdrożyć odpowiednie rozwiązania. Trzeba jednak pamiętać, że każdy człowiek jest inny, dlatego ząbkowanie nie zawsze zaczyna się w okolicach 6 miesiąca.

Odpowiednia pielęgnacja zębów mlecznych 

Zęby mleczne co prawda w późniejszym czasie są zastępowane stałymi, jednak nie oznacza to, że nie trzeba o nie dbać. Wręcz przeciwnie – jest to bardzo ważne, by uchronić się przed poważniejszymi problemami w przyszłości. Z tego powodu już po pojawieniu się pierwszych zębów konieczne jest zakupienie szczoteczki stworzonej z myślą o maluchach. Istnieją także czyściki, które zakłada się na palec. Na rynku znaleźć można również specjalną pastę dla małych dzieci. O higienę trzeba dbać także przed rozpoczęciem ząbkowania i nauczyć pociechę dobrych nawyków odpowiednio wcześnie.

Od najmłodszych lat warto też korzystać z usług dentysty dziecięcego w Krakowie, czyli osoby, która dysponuje odpowiednią wiedzą na temat właściwego wzrostu i pielęgnacji zębów u dzieci. Poprzez regularne wizyty można uchronić się przed wieloma niepożądanymi zjawiskami już w młodym wieku. Zaniedbanie zębów mlecznych prowadzi bowiem do poważnych problemów w późniejszym czasie, gdy wyrastają ich stałe odpowiedniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here