Dlaczego warto dezynfekować buty?

0
617
Dlaczego warto dezynfekować buty?

Buty są elementem garderoby wykorzystywanym niemal codziennie, często przez długie godziny. W ich wnętrzu mogą gromadzić się bakterie i grzyby powodujące różne problemy ze stopami oraz nieprzyjemny zapach. Z tego powodu tak ważne jest regularne dezynfekowanie obuwia za pomocą konkretnych środków i metod. Jakie zalety ma taka czynność? Kiedy warto się na nią zdecydować?

Zalety dezynfekowania butów 

We wnętrzu butów może gromadzić się nawet 140 tysięcy zarodników grzybów i bakterii. Wszystko ze względu na dość ograniczony przepływ powietrza oraz pot, który pojawia się np. w trakcie ciepłych dni. Takie mikroorganizmy mogą powodować brzydki zapach, ale nie tylko. Są one bowiem przyczyną wielu chorób skóry i paznokci, których leczenie często trwa miesiącami.

Dezynfekcja butów pozwala na uniknięcie takich chorób stóp, jak np. grzybica paznokci. Jednocześnie umożliwia pozbycie się brzydkiego zapachu. Dodatkowym atutem dezynfekcji obuwia jest fakt, że wpływa ona na żywotność butów. Dzięki czyszczeniu nie gromadzi się w nich wilgoć będąca siedliskiem grzybów i bakterii.

Dezynfekcja butów ma znaczenie również w sytuacji, gdy rozpoczęto już leczenie chorób stóp. Zgodnie z zaleceniami specjalistów, takich jak pracownicy gabinetu Podologia Tatiana Waluk, należy zrobić to niezwłocznie po zauważeniu objawów choroby i zastosowaniu leków lub innych metod. W ten sposób unikniesz nawrotów grzybicy wynikających z obecności grzybów w obuwiu. Warto poddać dezynfekcji nie tylko buty noszone w trakcie choroby, lecz także wszystkie inne pary. Wówczas będziesz mieć pewność, że nie będziesz przenosić bakterii i grzybów dalej.

Jak poprawnie dezynfekować buty? 

Najłatwiejszym sposobem na skuteczne zdezynfekowanie obuwia jest skorzystanie ze specjalnych preparatów zawierających określone substancje czynne. Pozwalają one na usunięcie wszelkich mikroorganizmów, jednocześnie odparowując po jakimś czasie, a więc nie szkodząc skórze stóp. Takie środki często mają także przyjemny zapach.

Istnieje również możliwość zastosowania domowych sposobów, ale nie są one tak skuteczne jak specjalistyczne środki. Mowa tu o sodzie oczyszczonej, formalinie czy spirytusie. Niektóre z tych substancji trzeba odstawić na kilka godzin lub nawet dobę, podczas gdy gotowe preparaty działają w przeciągu paru minut.

W przypadku wkładek zaleca się wymienienie ich na nowe egzemplarze. Problemy pojawiają się również w sytuacji, gdy trzeba zdezynfekować klapki, szczególnie jeśli doszło już do wystąpienia grzybicy. Z tego powodu tak ważne jest czyszczenie obuwia regularnie, by nie doprowadzić do choroby i konieczności pozbycia się butów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here