Pomysł na nowe hobby – scrapbooking! Sprawdź, czym jest i czego potrzebujesz, aby zacząć!

0
392
Pomysł na nowe hobby – scrapbooking! Sprawdź, czym jest i czego potrzebujesz, aby zacząć!

Pięknie dekorowane pudełka, ozdobne albumy lub samodzielnie wykonane kartki wręczane najbliższym to rękodzieło, które potrafi chwycić za serce. Chcąc rozpocząć swoją przygodę ze scrapbookingiem, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów oraz praktycznych gadżetów, które ułatwią pierwsze kroki w realizacji  nowej pasji. Początki nie muszą być trudne, a efekty wiele wynagrodzą! Jakie akcesoria warto posiadać?

Hobby zza oceanu

Moda na scrapbooking przybyła do nas do ze Stanów Zjednoczonych. W szerokim ujęciu tym mianem można określić wszystko, co związane jest z utrwalaniem i dekorowaniem rodzinnych wspomnień. Ta pasja łączy w sobie potencjał druku, rękodzieła i fotografii. W ramach samodzielnie wykonanych prac powstają pamiętniki, albumy, rodzinne kroniki, notatniki czy ramki na zdjęcia ozdobione skrawkami wyciętymi z gazet lub zdjęć. Częstym elementem wykorzystywanym w ramach scrapbookingu są także fragmenty listów czy papeterii. Brak sztywnych zasad związanych z tworzeniem tego typu ozdób pozostawia ogromne pole do popisu wyobraźni!

Kolorowe kartony, naklejki, papeteria…

To, jakie akcesoria będą kluczowe, aby z powodzeniem realizować pasję, jaką jest scrapbooking, zależy m.in. od tego, jaki przedmiot ma zostać wykonany lub ozdobiony. W przypadku ręcznie tworzonych kartek przydatne będą kolorowe kartony, naklejki (np. z motywami roślinnymi lub vintage) a także dziurkacze i wykrojniki. Gdy mowa o dekorowaniu kartonowych pudełek, warto zwrócić uwagę na kolorowe magazyny i stare fotografie – z wycinków będziemy mogli stworzyć zarówno niewielkie ornamenty, jak i rozbudowane kolaże. Przydatna w scrapbookingu będzie również papeteria, szablony, a nawet pocztówki i kolorowe serwetki. Warto pamiętać też o farbkach, markerach lub cienkopisach i pędzelkach, które pozwolą nanieść na powierzchnię dekorowanego przedmiotu precyzyjne zdobienia, życzenia lub inną pożądaną treść.

Narzędzia do wycinania i kleje

Nie bez znaczenia są także akcesoria do wycinania – oczywiście można wykorzystać w tym celu jedynie nożyczki. Jednak, chcąc realizować różnorodne projekty, warto wziąć pod uwagę np. wykrojniki do scrapbookingu, dzięki którym bez trudu wytniemy z gazety czy papeterii wybrany kształt. W przypadku grubszych kartonów lub tektury lepszym wyborem mogą okazać się nożyki i gilotyny do cięcia papieru. Uzyskane w ten sposób elementy można łączyć, wykorzystując zarówno różnorodne kleje lub kolorowe lub dwustronne taśmy. Do przymocowania pozostałych elementów zdobniczych, takich jak koraliki, guziki, nity czy ćwieki, pomocny będzie klej na gorąco.

Scrapbooking cieszy się dużą popularnością, a w sieci nie brak inspirujących treści, które mogą okazać się pomocne zarówno w przypadku początkujących, jak i zaawansowanych twórców. Nowych pomysłów, porad i wskazówek można szukać m.in. na forach i grupach zrzeszających miłośników rękodzieła, a także na stronach oferujących produkty do scrapbookingu. Zaangażowanie z pewnością zaowocuje jedynymi w swoim rodzaju realizacjami, które doskonale sprawdzą się w roli prezentu lub rodzinnej pamiątki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here