Akcesoria mszalne, których nie może zabraknąć w wyposażeniu kościoła

0
214
Akcesoria mszalne, których nie może zabraknąć w wyposażeniu kościoła

W każdej świątyni oprócz modlitwy ważne są rytuały i obrzędy. Msza Święta to kulminacyjny punkt, jednak by mogła się odbyć według ustalonego porządku, ołtarz powinien być wyposażony w odpowiednie produkty. Oto niezbędne elementy, których nie może zabraknąć.

Bogata symbolika i znaczenie ołtarza wskazują to miejsce w kościele, jako najważniejsze centrum, któremu okazuje się szacunek i cześć. W czasie liturgii kapłan całuje ołtarz i kłania się mu, niejednokrotnie go okadzając. Ołtarz powinny zdobić kwiaty, a wyposażenie kościoła być mu dokładnie podporządkowane, tak jak wyznaczają to przepisy prawa kościelnego.

Ołtarz – najważniejsze miejsce w kościele

Ołtarz to symbol Chrystusa, który przy stole ustanowił sakrament Eucharystii. Na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy każda liturgia eucharystyczna jest odprawiana właśnie przy ołtarzu. Ma najwyższą wartość, ponieważ na nim dochodzi do przeistoczenia ciała Chrystusa w chleb i wino. Płyta ołtarzowa zwana też mensą jest zwykle zbudowana z kamienia i pokryta obrusami lnianymi, przypominającymi prześcieradła, jakimi było owinięte Ciało Chrystusa w grobie.

Zagłębienie na środku płyty to sepulcrum, w którym zazwyczaj zamurowuje się relikwie świętych męczenników. Na ołtarzu nie może zabraknąć krzyża z wizerunkiem ukrzyżowanego Pana Jezusa, który stoi pośrodku ołtarza.

Kluczowe jest tabernakulum, które wyglądem przypomina bogato zdobioną szafką, służąca do przechowywania konsekrowanych Hostii. Wyposażenie kościoła obuje także świece osadzone na świecznikach, zwanych lichtarzami. Oznaczają Chrystusa, który swoim światłem ma rozpraszać mrok i oświeca każdego człowieka.

Ponadto na ołtarzu znajduje się pulpit pod mszał oraz trzy tablice z modlitwami używanymi w czasie Mszy. Jest zawsze przyozdobiony wyłącznie żywymi kwiatami. Nie może też zabraknąć dzwonków, których w czasie przeistoczenia używa służba kościoła oraz figurek, obrazów i rzeźb z podobiznami Jezusa Chrystusa, Matki Bożej i wybranych Świętych.

Naczynia liturgiczne jako niezbędne wyposażenie kościoła

Najbardziej widocznym i najważniejszym naczyniem na ołtarzu jest kielich mszalny, służący do celebrowania symbolicznej przemiany chleba w Ciało Chrystusa i wina w Jego krew. Może prezentować różne wersje – od bogato zdobionych, z dodatkowym ornamentami, po zupełnie skromne i proste naczynie. W wyborze kielicha warto się kierować stylistyką świątyni, ale zawsze musi on być złoty lub srebrny, z uwagi na ważność i świętość rzeczy, jakie dokonują się w jego wnętrzu.

Ampułki liturgiczne to naczynia na wino i wodę, które ministrant podaje kapłanowi podczas przygotowywania darów. Zwykle są umieszczone na tacy i znajdują się na specjalnym stoliku obok tabernakulum. Korzysta się z nich wtedy, gdy kapłan wlewa do kielicha wino i wodę, ale służą również w czasie, kiedy ksiądz oczyszcza kielich i pateny po udzielonej wiernym komunii.

Wyposażenie kościoła obejmuje również patenę – płaskie naczynie (talerz), na którym kapłan kładzie hostię. Służy ona także do ochrony przed przypadkowym upadkiem komunikantu. Inne naczynia liturgiczne to vasculum, czyli mały pojemnik, w którym znajduje się woda służąca do obmycia palców po udzieleniu Komunii Świętej oraz kustodia i monstrancje, w których przechowuje się najświętszy sakrament.

Świątynia powinna być zawsze czysta i schludna, dlatego na balaskach znajdują się białe obrusy oraz dywany, przynajmniej w nawie głównej. Warto zaopatrzyć kościół w stojaki na flagi kościelne oraz dodatkowe lampki i świece.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here