Ceny liquidów. Ile to kosztuje?

0
1024
Ceny liquidów. Ile to kosztuje?

Ceny liquidów są mocno zróżnicowane i zależą od jakości, producenta, składu, a także systemu opodatkowania e-wyrobów w danym kraju. Ze względu na duże wahania cen, nie da się więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, o koszty zakupu olejku. Na dodatek, rynek liquidów w Polsce czekają w najbliższym czasie bardzo duże zmiany, związane z nową stawką akcyzową.

Czym jest liquid?

Liquid to olejek do e-papierosów. Może on zawierać nikotynę lub nie (tzw. zerówka). Podstawowe jego składniki to gliceryna roślinna i glikol propylenowy, a także aromat, który nadaje smak e-papierosowej mgiełce. Niektóre olejki mogą mieć w składzie substancje konserwujące, wzmacniające smak czy odpowiadające za odpowiednią konsystencję produktu.

Ceny liquidów w Polsce

To ile wydajemy na liquidy, zależy w dużej mierze od naszych upodobań i częstotliwości wapowania. Jednym waperom 10 ml olejku wystarczy na tydzień, a innym na miesiąc. Obecnie za 10 ml liquidu do poda zapłacimy od 6 do 10 zł, w zależności od jakości wybieranego produktu. Natomiast 50 ml premixu kosztuje od 25 do 45 zł. Jednak czasy tanich liquidów w Polsce właśnie się kończą. Wprowadzona 1 października 2020 r. akcyza wynosząca 55 gr za ml liquidu, oznacza, że razem z podatkiem VAT cena olejku będzie drożała o 67 gr za ml. Na razie trwa okres przejściowy, a hurtownie i sklepy wyprzedają towar, który mają zgromadzony w magazynach.

W maju na pewno waperzy odczują ten potężny skok cenowy. Na razie trudno jest powiedzieć, jak dokładnie nowa stawka akcyzy wpłynie na rynek płynów do e-papierosów. Do końca kwietnia 2021 r. mamy czas na wyprzedanie posiadanego na stanie towaru. Po tym przejściowym etapie wapowanie na pewno będzie droższą przyjemnością. Paradoksalnie obecne ceny produktów do e-papierosów są bardzo korzystne. Specjalne promocje mają zachęcić waperów do wykupienia zapasów –  komentuje specjalista ds. sprzedaży z hurtowni liquidów iVape.pl z Zawiercia.

Od maja na butelkach wszystkich płynów przeznaczonych do elektronicznych papierosów będą się znajdować banderole. Produkty do e-papierosów w Polsce były objęte akcyzą zerową od 2018 r. aż do października 2020 r.

Własna produkcja liquidu

Tzw. samoróbki mają zarówno swoich fanów, jak i przeciwników. Niektórzy twierdzą, że  będą one zawsze gorsze smakowo od olejków do wapowania z wyższej półki. Do tej pory przygotowanie własnych liquidów było najtańszą możliwą opcją, gdyż cena za wyprodukowanie 10 ml płynu oscylowała wokół 3 zł. Nowa akcyza uderzy jednak po kieszeniach także tych użytkowników, którzy sami przygotowują swoje liquidy, ponieważ akcyzą zostaną objęte również bazy i aromaty do e-papierosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here