Czy tornister dla pierwszoklasisty to dobre rozwiązanie?

0
357
Czy tornister dla pierwszoklasisty to dobre rozwiązanie?

Kiedy wakacje dobiegają końca warto zastanowić się nad odpowiednim plecakiem dla dziecka. Pierwsza klasa to wyjątkowy okres, gdyż dziecko dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze szkołą. Tym samym bardzo zadbać o to, aby wszystkie elementy wyprawki szkolne i były dobrane z największą dbałością i starannością. Zagwarantuje to dziecku wyższą efektywność nauki, większą motywację, a przede wszystkim komfort. 

Pierwsza klasa – nowe wyzwania! 

Wiele osób zastanawia się czy lepiej kupić dla dziecka w pierwszej klasie plecak czy też tornister oraz na co warto zwracać uwagę podczas zakupu. Przed wyborem warto skontaktować się ze szkołą oraz dowiedzieć czy dziecko będzie musiało nosić wszystkie książki oraz przybory ze sobą. 

W niektórych szkołach dzieci mają specjalne szafki, przez co ogranicza się wagę plecaków. W takim wypadku plecak staje się lekki, w tym samym jego gabaryt może być także znacznie mniejszy. Jednak w sytuacji, kiedy dziecko będzie musiało nosić książki każdego dnia ze sobą wówczas warto skupić się na wyborze takiego tornistra, który będzie odpowiednio usztywniany oraz rozłożyć ciężar na ramionach. Istotna jest również trasa dziecka do szkoły oraz to czy będzie ona chodziło na piechotę czy też będzie podłożone autobusem lub samochodem. Zasadniczo w przypadku dłuższych pieszych spacerów znacznie lepiej sprawdza się tornister, który jednak musi być odpowiednio wyprofilowane. Doskonałej jakości tornistry zakupić można na stronie https://nos-to.pl/kategoria-produktu/tornistry/tornistry-dla-pierwszoklasisty/.

Tornister czy plecak – co wybrać?

Dużym minusem tornistrów jest ich wyższa waga aniżeli plecaków. Zdecydowana większość modeli waży około 1 kg. Natomiast dobrej jakości plecaki mogą ważyć nawet 0,5 kg. Jest to bardzo duża różnica zwłaszcza w przypadku drobnych dzieci. Co więcej zgodnie z zaleceniami waga plecaka lub tornistra nie powinna przekraczać 10% wagi dziecka do 13 roku życia. Natomiast po 13 roku życia waga tornistra nie może być wyższa aniżeli 15% masy ciała. Dostępne są także plecaki i tornistry z kółkami, które Jednak mogą sprawiać dziecku kłopot, zwłaszcza podczas poruszania się po schodach lub innych trudnych nawierzchniach. Mogą Ponadto negatywnie wpływać na postawę ciała dziecka.

Dlaczego warto wybrać tornister?

Nieodpowiednio dobrany tornister może być przyczyną skrzywień kręgosłupa u dzieci. Złej jakości tornistry mogą obciążać stawy, powodując tym samym zwyrodnienia szkieletowe. W czasie szybkiego tempa wzrostu oraz dojrzewania dzieci najbardziej narażone są one nieprawidłowe postawy ciała. W tym samym bardzo ważne jest, aby dziecko w wieku wczesnoszkolnym używało odpowiednich tornistrów dostosowanych do ich wzrostu oraz wieku. 

Nie bez znaczenia jest również wygląd tornistra, gdyż to właśnie jej dzieci najczęściej zwracają na niego uwagę. Dlatego warto pokierować się także modą oraz preferencjami estetycznymi dziecka. Wówczas najmłodsi z chęcią używać będą swoich tornistrów do szkoły, Co przełoży się także na ich zaangażowanie do nauki. 

Tornister dla dziecka w pierwszej klasie powinien być przede wszystkim lekki. Co więcej waga tornistra lub plecaka musi być dopasowane do wieku, a także masy ciała dziecka. To bardzo ważne, gdyż ciężkie plecaki mogą nadmiernie obciążać kręgosłup oraz stawy dzieci. Nie można również kupować i na wyrost tornistra. Wielkość oraz kształt muszą być dopasowane do aktualnego wzrostu oraz wagi dziecka. Górna krawędź tornistra musi znajdować się na wysokości ramion dziecka. Natomiast dolna powinna sięgać kości miednicy. Ważne jest także, aby chronić odcinek lędźwiowy. W tym wypadku tornister posiada dodatkowy panel w stabilizujący na odcinku lędźwiowym. Zachowuje to fizjologiczną lordozę lędźwiową całego kręgosłupa.

Jakie modele są najbardziej pożądane?

Najbardziej pożądane modele tornistrów to te, które są nie tylko wygodne i funkcjonalne, lecz również posiadają wysokie walory estetyczne. Warto zwrócić uwagę także na kanały wentylacyjne, które zapewniają odpowiedni przepływ powietrza wewnątrz tornistra. Dzięki temu zapobiega się przegrzewaniu pleców. Ergonomiczna budowa tornistra to także element niezbędny, który wpływa na prawidłowe krzywizny kręgosłupa oraz wspomaga utrzymanie właściwej postawy ciała. Niezbędne są również szerokie oraz miękkie szelki, które trzymają tornister na odpowiedniej pozycji i kropka zapewniają dziecku komfort, a ponadto nie obciążają dodatkowo barków. Tornister powinien wyróżniać się również płynną regulacją szelek, w zależności od potrzeb dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here