Czym są nasiona półautomatyczne?

0
626
Czym są nasiona półautomatyczne?

Znawcom tematu określenie to jest na pewno dobrze znane, ale warto go przybliżyć początkującym kolekcjonerom. Nasiona półautomatyczne powstają w wyniku krzyżowania roślin – kwitnących automatycznie z tymi uzależnionymi od fotoperiodu. Ich anglojęzyczna nazwa – Fast Version – nawiązuje do szybszego wzrostu. Więcej o nich w poniższym artykule.

Fast Version – hybrydy wśród nasion

Jako genetyczne hybrydy nasiona półautomatyczne przejęły właściwości od obu rodzajów roślin, od których pochodzą. Dzięki temu zarówno są zależne od fotoperiodu, jak i szybko kwitną. Co oznacza wspomniany fotoperiod? Otóż fotoperiodyzm jest u roślin reakcją na to, jak długie są dnie i noce w rytmie dobowym. Oczywiście kluczowy jest tu dopływ ilości światła do roślin: mniejszy w nocy, większy za dnia. Fotoperiod to okres indukcji świetlnej.  Fotoperiodyczne odmiany marihuany to te kwitnące w czasie, gdy dni się skracają, a noce stają się dłuższe.

Automatyczne kwitnienie a cechy fotoperiodyczne

Te hybrydy F1 (czyli pochodzące od różnych i stabilnych gatunków) wyróżniają się uzależnieniem od fotoperiodu, co je odróżnia od odmian automatycznych, oraz skróconym czasem dojrzewania i kwitnienia. W przypadku u tych roślin faza kwitnienia skrócona jest do minimum. Warto też wspomnieć o tym, że fotoperiodyczność jest cechą dominującą, a automatyczne kwitnienie cechą recesywną, co oznacza, że nie ma możliwości, by hybrydy Fast Version były pozbawione całkowicie uzależnienia od fotoperiodu.

Nasiona półautomatyczne – przykłady

Genetyka pozwala z sukcesami łączyć pożądane cechy dwóch różnych typów roślin, nic dziwnego więc, że nasiona półautomatyczne są dziś produktem bardzo cenionym przez kolekcjonerów. W popularnym sklepie internetowym panpestka.pl oferującym bogaty wybór nasion konopi indyjskich znajdziemy również hybrydowe nasiona półautomatyczne. Są wśród nich nasiona outdoor i indor oraz do szklarni, przy poszczególnych propozycjach zamieszczono wyczerpujące informacje m.in dotyczące okresu kwitnienia oraz nazw roślin, od których dana hybryda F1 pochodzi. Nasiona te są zróżnicowane cenowo.

Dla kogo przeznaczone są nasiona Fast Version?

Półautomaty powstały z myślą o kolekcjonerach, którym zależy na uzyskaniu szczepów szybciej kwitnących, o określonych właściwościach takich, jak większa odporność na niższe temperatury, choroby i pleśń, stabilność, lepsza adaptacja czy zachowanie ulubionych aromatów roślin oryginalnych. Nasiona półautomatyczne uważane też są za bardziej produktywne, za co odpowiada tzw. wigor hybrydowy typowy dla hybryd F1. Istotny dla kolekcjonerów może być też fakt, że są to nasiona feminizowane.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here