Jakie witaminy kryje w sobie moringa olejodajna?

0
490
Jakie witaminy kryje w sobie moringa olejodajna?

Moringa olejodajna to drzewo tropikalne uprawiane na świecie od setek lat. W celach medycznych i kosmetycznych wykorzystywana jest cała roślina – od ziaren, liści, owoców, po korę. Zawiera ogromną ilość substancji korzystnie wpływających na funkcjonowanie ciała człowieka, w tym dużo witamin i minerałów. Dlaczego moringa olejodajna zaliczana jest do jednych z najbardziej wartościowych superfoods na świecie?

Czym jest moringa olejodajna, czyli „drzewo życia”?

Moringa olejodajna swoimi korzeniami sięga Indii, chociaż obecnie rośnie niemal na całym świecie. Najlepiej rozwija się w gorącym i suchym klimacie. Drzewo osiąga wysokość nawet 10 metrów. Moringa wykorzystywana jest praktycznie w całości. Liście i kwiaty służą do produkcji suplementów, herbat i przypraw, z nasion produkuje się olej, a z kory papier. Wszelkie odpady poprodukcyjne  z powodzeniem wykorzystywane są jako nawóz, ponieważ roślina ta doskonale użyźnia glebę. Moringa olejodajna zawiera wiele witamin, pierwiastków, antyoksydantów, minerałów i nie tylko. W jej skład wchodzi aż 46 różnych antyoksydantów, dzięki czemu chroni przed działaniem wolnych rodników i stresem oksydacyjnym. Wykorzystywana jest w farmakologii, kosmetologii, a także w kuchni. Bogata zawartość prozdrowotnych składników odżywczych sprawia, że powszechnie nazywana jest „drzewem życia” lub „cudownym drzewem”.

Zastosowanie moringi olejodajnej

Tropikalne „drzewo życia” wykazuje właściwości detoksykacyjne, wpływa na lepsze samopoczucie i wzmacnia cały organizm. Działa na wielu płaszczyznach – przez poprawę wyglądu, po wsparcie pracy wielu narządów. Zastosowanie moringi olejodajnej jest ogromne. Przypisuje się jej następujące właściwości i zastosowanie:

  • poprawa wyglądu cery i hamowanie procesów starzenia się skóry,
  • wzmocnienie włosów i paznokci,
  • poprawa odporności i neutralizacja wolnych rodników dzięki zawartych w liściach związkach polifenolowych,
  • działanie przeciwzapalne na układ pokarmowy i moczowy,
  • stymulacja wzrostu dobrej flory bakteryjnej w jelitach,
  • oczyszczenie organizmu z toksyn i wsparcie pracy wątroby,
  • rozluźnienie naczyń krwionośnych,
  • zwiększenie wydolności organizmu i poprawa regeneracji mięśni,
  • regulacja poziomu cholesterolu i zmniejszenie poziomu glukozy we krwi,
  • zmniejszenie odkładania się tkanki tłuszczowej,
  • działanie antybakteryjne,
  • zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę,
  • regulacja trawienia i wsparcie prawidłowej pracy jelit,
  • podniesienie jakości mleka matek karmiących.

Tak szerokie spektrum działania moringi olejodajnej sprawia, że znajduje szerokie zastosowanie zarówno w lecznictwie, jak i w kuchni. W ekologicznych sklepach ze zdrową żywnością można spotkać wiele suplementów diety, ekologicznych herbat, ziół czy przypraw, w których składzie pierwsze skrzypce gra właśnie ten popularny superfood.

Wartości odżywcze moringi olejodajnej

Moringa najczęściej sprzedawana jest w formie mielonych lub pociętych liści. Ma bardzo dobry rozkład makroskładników – w 100 gramach moringi znajduje się 38 gramów węglowodanów, 2 gramy tłuszczu i 27 gramów białka. Oprócz tego moringa dostarcza wapń, żelazo, magnez, potas, mangan, chrom, bor oraz kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9. Jest również świetnym źródłem błonnika, ponieważ w 100 gramach rośliny jest go aż 19 gramów. Oprócz tego moringa olejodajna jest źródłem:

  • witaminy A – karoten,
  • witamin z grupy B (B1 – tiamina, B2 – ryboflawina,  B3 – niacyna),
  • witaminy C,
  • witaminy E.

„Drzewo życia” zawiera cztery razy więcej witaminy A niż marchewkasiedem razy więcej witaminy C niż pomarańcze, a także cztery razy więcej witaminy E niż kiełki pszenicy. Jednak witaminy to nie wszystko! Moringa ma 15 razy więcej potasu niż banan, a ponadto jej liście zawierają najwyższe stężenie chlorofilu spośród wszystkich roślin na świecie.

Jak spożywać moringę olejodajną?

Moringę olejodajną najczęściej można kupić w formie sproszkowanych lub ciętych liści, a także zamkniętą w suplementach diety w formie kapsułek lub tabletek. Roślinę w formie proszku dodaje się do zup, sosów, koktajli, sałatek, natomiast z liści parzy herbatkę. Jak mówi pracownik NatVita – zdrowa żywność sklep online:

Proszek z liści moringi można wykonać samodzielnie, blendując je lub mieląc w młynku po wysuszeniu. W takiej formie stanowi doskonały dodatek do wielu dań. Oprócz tego owoce i młode pędy można ugotować i spożywać podobnie jak szpinak. Można również wykonać prozdrowotny napar z liści. Wystarczy zalać gorącą wodą 1-1,5 łyżeczki ciętych liści i parzyć pod przykryciem 5-10 minut.

Oprócz kulinarnego zastosowania moringi z jej ziaren można wykonać olej do pielęgnacji skóry, włosów, a także wykonywania relaksacyjnego masażu. Roślina ta ma szereg prozdrowotnych właściwości i zawiera ogromną liczbą mikroelementów, minerałów i witamin. Dzięki temu jest to jeden z lepszych superfoods dostępnych na rynku i warto włączyć go do swojej diety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here