Deskorolki longboard – czym różnią się od zwykłej wersji?

0
609
Deskorolki longboard – czym różnią się od zwykłej wersji?

Longboardy to sprzęt wysokiej klasy, który różni się zdecydowanie od tradycyjnych deskorolek. Jest przeznaczony przede wszystkim do innego rodzaju nawierzchni. Jeśli chcesz poznać podstawowe podobieństwa i różnice między obiema produktami, przeczytaj poniższy tekst, który pomoże Ci zrozumieć, czym tak naprawdę jest deskorolka longboard.

Produkt jest rodzajem miejskiego podjazdu, który pozwala dobrze poruszać się po wzniesieniach. Taka wersja deskorolki powstała w latach 50. w USA jako wsparcie dla surferów, którzy potrzebowali alternatywy deski wodnej, do trenowania poza sezonem. Wyglądem przypomina więc deskę surfingową. Odpowiedni produkt, taki jak np. modele https://be-active.pl/pol_m_skating_Deskorolki_longboard-251.html , gwarantuje dużą zwrotność i jednocześnie możliwość rozwijania znaczących prędkości.

Czym różni się longboard od deski?

Longboardy charakteryzują się szerszą i dłuższą deską oraz mają bardziej miękkie koła, co znacznie ułatwia utrzymanie równowagi. Tradycyjne deskorolki są wyposażone w twardsze i mniejsze kółka, dlatego masz mniej miejsca na stopy, a nauka jazdy zajmie więcej czasu. Longboard cechuje zwężenie przy kółkach i większa waga, ale dzięki swojemu wydłużonemu i opływowemu kształtowi, longboardy potrafią osiągać duże prędkości, są zaś mniej skuteczne w skomplikowanych trikach. Sportem, do którego najczęściej wykorzystuje się deskę typu longboard, jest tzw. downhill, polegający na zjazdach z uprzednio przygotowanej i wyłączonej z ruchu góry. Jednak, by trenować tę dyscyplinę, należy najpierw opanować podstawy skateboardingu.

Rodzaje deskorolek typu longboard

To wyróżnia longboardy od klasycznych desek, że występują w kilku wariantach, dostosowanych do różnych typów sportów i doskonale dopasowują się do sylwetki. Poznaj najpopularniejsze warianty.

  • Camber – lekko wypukła deskorolka, która sprawdzi się w przypadku osób z większą wagą. Profilowane wygięcie zapewnia sporą elastyczność oraz równomierne ułożenie nacisku, który nie spowoduje mniejszej zwrotności. Deska odpowiednio ugina się, prezentując wtedy prostą linię.
  • Pintail – ma kształt łezki i wyróżnia się zwężeniem po obu stronach, jest za to szeroki na środku, dzięki czemu masz większą stabilność. To wersja dla amatorów, ale zapewnia odpowiednią zwrotność i szybkość.
  • Rocer – ten wariant ma z kolei wklęsły design, równie odpowiedni dla tęższych osób i jest dedykowany profesjonalistom. Często używa się go do downhillu, dzięki lepszej kontroli nad deską.
  • Twin tip – końce longboardu są znacznie zwężone i skierowane lekko ku górze, co gwarantuje lepszą aerodynamikę, niezbędną podczas bardzo szybkich zjazdów.
  • Drop through – to model podobny do twin tipa, ale jego deska ma inaczej montowane kółka, które znajdują się bliżej podłoża, co pozwala na osiągnięcie jeszcze większej prędkości.

Kluczowa różnica między obiema produktami polega na tym, że longboardy są płaskie, a deskorolki mają wyraźniejsze wyprofilowane kształtu. Zwykłe deskorolki są bardziej oporne do szybkiej jazdy, dlatego, jeżeli oswoiłeś się już podstawową deskorolką, koniecznie sięgnij po longboard!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here